Мария

Проверьте правильность Английского языка

Проверьте правильность текста

Timothy Walter Burton
Timothy Walter Burton was born in 25 August, 1958 in Burbank state California. Burton is famous director, producer and screenwriter. He created new style in film- gloomy, faddish, but attractive.
Burton felt childhood like a stranger in his own home. Parents even mortgaged his windows with bricks. In 1976 Burton enrolled the California Institute of the Arts. He is like making cartoons of the dolls.

In 1979 Tim Burton works as a designer and animator at Disney. He participates in the creation of cartoon "The Fox and the dog", "The Black Cauldron."

In 1992 Burton married Lisa Marie. She was his muse. He is created "Edward Scissorhands", "Sleepy Hollow" and a series of films about Batman.

In 2001 Tim Burton has a new muse, and then wife- Helena Bonham Carter. He created a lot of movies with her participation and Johnny Depp this time.

Famous films of Tim Burton Helena Bonham Carter and Johnny Depp: “Alice in Wonderland”, “Charlie and the Chocolate Factory”, “Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street”, “Dark Shadows”.

Алексей Петрыкин

Burton is A famous director.(пропущен неопределённый артикль а) . He created A new style. (снова пропущен этот же артикль) . Burton felt " IN his childhood" ставишь в самый конец предложения. In 1976 Burton Was enrolled (пассивный залог) был зачислен. He Liked making cartoons of dolls. Ему нравилось рисовать карикатуры из кукол. In 1979 Tim Burton workED. Повествование в прош. простом времени. He participatED. In 2001 Tim Burton haD a new muse, and then HIS wife- Helena Bonham Carter. Famous films of Tim Burton Featuring Helena Bonham Carter and Johnny Depp Are..

Ирина Маронова

Timothy Walter Burton was born ON 25 August, 1958 in Burbank, California. Burton is A famous director, A producer and A screenwriter. He created A new style in films- gloomy, faddish, but attractive. IN HIS CHILDHOOD Burton felt like a stranger in his own home. HIS parents even BRICKED UP THE windows in his room. In 1976 Burton ENTERED the California Institute ...// WENT TO the California Institute of Arts. He is like making cartoons of the dolls. - не совсем понятно, что собственно вы хотели сказать. Ему нравится? Ему нравилось? И что значит "мультики из кукол"? Мультики с участием кукол или мультики с куклами, но не из.
In 1979 Tim Burton works (у вас до этого факты биографии были в прошедшем времени, почему вдруг теперь настоящее? Или переделывайте предыдущие формы на настоящие, либо здесь берите прошедшую - WORKED) as a designer and AN animator at Disney. He participateD in making the cartoonS "The Fox and the dog", "The Black Cauldron."

Желающие пусть продолжат. )))