Ми
Михаил

Как перевести на английский: "При решении данной проблемы будем считать коэффициент "a" равным нулю. "

Особо интересует вот это ПРИ. Вроде while не скажешь.

Марина Колотушкина

In solving this problem, we assume that the coefficient "a" zero
грамматически правильный перевод.

Володя Tigrenok

(Re)solving/Fixing this problem, we consider the coefficient "a" as being equal to zero (или ...we consider that the coefficient "a" is equal to zero).

Rauka

in solving this problem, we will assume the coefficient "a" equals zero.

Андрей Сухачев

At the solution of this problem we will consider factor of "a" equal to zero.

Мария Кулагина

To solve this problem, let's assume that the coefficient of "a" is zero.