Юл
Юлия

очень нужна ваша помощь с английским языком! нужно перевести предложения

Перевести вторую часть предложения (а) и (б) , соблюдая правило согласования времен.

1. The scientists determined that...а) уровень белка в крови в среднем составляет 5-8 %; б) плазма является жидкой частью крови.
2. Our professor of Physiology said that...а) капилляры были открыты в 1661 году Марчелло мальпиги, профессором медицины из Болоньи; б) первым человеком, который наблюдал ток крови через капилляры при помощи микроскопа, был голландский ученый Антоний ван Левенгук.
3. The doctor thought that...а) температура понизится после курса соответствующего лечения; б) это лекарство успокоит боль.

Ирина Никул

1. The scientists determined that:a) The level of protein in blood is on average 5-8%, b) the plasma is the liquid portion of blood.

Анастасия Бирюкова

The scientists determined that... (a) the protein level in the blood averages 5 % — 8 %; b) plasma is a liquid part of the blood) 2. Our professor of Physiology said that... (a) the capillaries were opened in 1661 by Marcello Malphigi, Professor of medicine in Bologna; b.the first person to observe the flow of blood through the capillaries by means of a microscope, BS Dutch scientist Antony van Leeuwenhoek) 3. The doctor thought that... (a) the temperature will drop after a course of appropriate treatment; b) this medicine will soothe the pain)