Сергей Семенюк

Прошу перевод фразы:

Зачем лошадей сделали бессмертными? Нельзя было сделать как в ...Если они бессмертные, то зачем тогда их так много, какой в этом смысл?

Bobur

Why are the horses immortal? (/Why were the horses made immortal?) Couldn't they do it like in... If they're immortal, what's the point in so many of them?

Татьяна Морозова

Why do horses were have made immortal? Wasn^t it possible to do as ...If they are immortal, then why are there too many of them, what's the point?