Дмитрий Разумов

поставьте в нужное время (презент симпл или презент континиус)

поставьте в нужное время (презент симпл или презент континиус) Put the Present Simple or the Present Continuous 1. Where is Kate? – She _________________________ (play) volleyball with her friends. 2. John __________________ (dance) very well. – Yes, he’s a great dancer. 3. Mary is busy. – Yes, she ______________________ (work) hard these days. 4. What _________________________ (you/do) at the moment? 5. What _________________________(you/do) on Sundays? 6. I ___________________ (fly) to Madrid tomorrow. 7. He ____________________(not/know) how to dance. 8. Christina is very fit. – Yes, she _________________ (take) a lot of exercise these days. 9. My little sister ______________________ (always/use) my laptop. I don’t like it! 10. He ______________________________(always/bite) his nails. 11. Mike ______________________(not/usually/drink) black tea for breakfast. 12. My mother ____________________(buy) a newspaper every Sunday. 13. Tim ________________________(not/go) to Germany tomorrow. 14. ______________________________(you/speak) English? – Yes, I _________ 15. ________________________________(Max/speak) French? – No, he _________ 16. Lika ____________________ (speak) Spanish very well. 17. Olga ________________ (eat) some soup for lunch every day. 18. Tom ___________________(dance) with Kate at the moment.19. Water ___________________(not/boil) at 30 degrees C. 20. Paul usually ____________________(take) the bus to school. 21. They ____________________ (watch) TV at the moment. 22. It usually _____________________ (rain) in autumn. 23. In winter she ____________________ (wear) warm clothes. 24. She _____________________________ (waer) a nice dress today. 25. Look! It ________________________ (rain). 26. He sometimes ___________________ (cook) dinner for his family. 27. This month Mrs Johnson _____________________ (live) in Paris. 28. I __________________________ in St Petersburg, Russia. 29. When _______________________ (the train/arrive)? 30. When ________________________ (the plane/leave)? 31. My sister _________________ (like) rock music. My friends___________________________(not/like) boring films

Анжела

Ладно, ленивый ребёнок (даже не попыталась! ! !) , так уж и быть, сделаю за тебя. Приступ жалости очередной. ((( Хоть набрала, а не фотку кинула - уже какие-то усилия. )))
Put the Present Simple or the Present Continuous
1. Where is Kate? – She IS PLAYING volleyball with her friends.

2. John DANCES very well. – Yes, he’s a great dancer.
3. Mary is busy. – Yes, she IS WORKING hard these days.

4. What ARE YOU DOING at the moment?

5. What DO you DO on Sundays?

6. I AM FLYING to Madrid tomorrow.

7. He DOESN'T KNOW how to dance.

8. Christina is very fit. – Yes, she IS TAKING a lot of exercise these days.

9. My little sister IS always USING my laptop. I don’t like it! - Present Continuous в сочетании с always передаёт НЕ констатацию факта, а эмоциональную окраску, то есть передаёт недовольство, раздражение, гнев, реже удивление по поводу слишком часто (по мнению говорящего! ) происходящего действия. На русский язык always в этом случае переводится не как "всегда", а как "вечно". Вечно моя маленькая сестра пользуется моим ноутом. (Достала уже! )
10. He always BITES his nails.- констатация факта, он реально всегда грызёт ногти. Если же нам это не нравится, и мы хотим это показать, опять-таки Present Continuous для эмоциональной окраски - He IS always BITING his nails!

11. Mike DOESN'T usually DRINK black tea for breakfast.

12. My mother BUYS a newspaper every Sunday.

13. Tim ISN'T GOING to Germany tomorrow.

14. DO you SPEAK English? – Yes, I DO.

15. DOES Max SPEAK French? – No, he DOESN'T.

16. Lika SPEAKS Spanish very well.

17. Olga EATS some soup for lunch every day.

18. Tom IS DANCING with Kate at the moment.

19. Water DOESN'T BOIL at 30 degrees C.

20. Paul usually TAKES the bus to school.

21. They ARE WATCHING TV at the moment.

22. It usually RAINS in autumn.

23. In winter she WEARS warm clothes.

24. She IS WEARING a nice dress today.

25. Look! It IS RAINING.

26. He sometimes COOKS dinner for his family.

27. This month Mrs Johnson IS LIVING in Paris.

28. I LIVE in St Petersburg, Russia.

29. When DOES the train ARRIVE?

30. When DOES the plane LEAVE?

31. My sister LIKES rock music.

32. My friends DON'T LIKE boring films.

Попробуй только не закрыть вопрос! )))