Рустам Юсупов

Minecraft проблема с запуском на Windows 8.1

При запуске самой игры вылетает вот такой текст ошибки :
(Java 😎

#

# A fatal error has been detected by the Java Runtime Environment:

#

# EXCEPTION_ACCESS_VIOLATION (0xc0000005) at pc=0x28ae3ed8, pid=3124, tid=4556

#

# JRE version: Java(TM) SE Runtime Environment (8.0_25-b18) (build 1.8.0_25-b18)

# Java VM: Java HotSpot(TM) Client VM (25.25-b02 mixed mode windows-x86 )

# Problematic frame:

# C [ig4dev32.dll+0x3ed8]

#

# Failed to write core dump. Minidumps are not enabled by default on client versions of Windows

#

# An error report file with more information is saved as:

# C:\Users\Богдан\AppData\Roaming\.minecraft\hs_err_pid3124.log

#

# If you would like to submit a bug report, please visit:

# http://bugreport.sun.com/bugreport/crash.jsp

# The crash happened outside the Java Virtual Machine in native code.

# See problematic frame for where to report the bug.

#

AL lib: (EE) alc_cleanup: 1 device not closed

[error occurred during error reporting, id 0xc0000005]

Наташа Колесникова

minecraft isn't support Windows 8. I'm so sorry.

Русланчег Минажетдинов

Спрашивали тут уже, юзай mwfix

Анечка Якубенко

Майнкрафт на 8 винду не идёт