Алмаз Джурабеков

В каком контексте обычно используется слово wonder в английском языке в разговорной речи?

Алексей

Удивляться, хотел бы я знать.

Людмила Тузова

wonder
n wonder [ˈwandə]
1 the state of mind produced by something unexpected or extraordinary He was full of wonder at the amazing sight. изумление
2 something strange, unexpected or extraordinary the Seven Wonders of the World; You work late so often that it's a wonder you don't take a bed to the office! чудо; нечто удивительное
3 the quality of being strange or unexpected The wonder of the discovery is that it was only made ten years ago. поразительность
v
1 to be surprised Caroline is very fond of John – I shouldn't wonder if she married him. удивляться
2 to feel curiosity or doubt Have you ever wondered about his reasons for wanting this money? интересоваться
3 to feel a desire to know I wonder what the news is. желать знать
adj wonderful
arousing wonder; extraordinary, especially in excellence a wonderful opportunity; a wonderful present; She's a wonderful person. замечательный
adv wonderfully
замечательно
adv wonderingly
with great curiosity and amazement The children gazed wonderingly at the puppets. изумлённо
n wonderland [-lӕnd]
a land or place full of wonderful things. страна чудес
adj wondrous [ˈwandrəs]
wonderful. дивный
no wonder
it isn't surprising No wonder you couldn't open the door – it was locked! неудивительно, что

Ирина Панкова

Обычно говорят I wonder в значении "интересно.. " Например, I wonder where she is. - Интересно, где она (Интересно, где ее носит) . В принципе, это равнозначно значению "хотел бы я знать", только по-русски в разговорной речи так редко говорят

Михаил Лазарев

В добавление к ответам Тамары и Олеси. I wonder if you are aware of it. Боюсь, ты не знаешь этого.

Catherine

Переведите Wonderleo ))