Дмитрий Звездочётов

Как перевести эти предложения на английский правильно?

1.Если бы я догадался раньше, что все, что происходит вокруг, как-то связано со мной, я бы вел себя по-другому.
2.Я бы тоже был страшно удивлен, будь я там и увидь я то, что видел ты.
3.Даже если документы были бы доставлены вовремя, переговоры все равно были бы отменены.
4.Если бы я знала, что вы затеяли все это дело для того, чтобы навредить людям, которых я глубоко уважаю, я бы никогда не стала в нем участвовать.

НЕ ЧЕРЕЗ ГУГЛ ПЕРЕВОДЧИК, ПОЖАЛУЙСТА!))

Андрей Стекачёв

1.If I guessed before, that everything that happens around, something to do with me, I would have acted differently.
2.YA would have been terribly surprised if I were there and I'll see you then, that you saw.
3.Dazhe if the documents would be delivered on time, the negotiations would still be canceled.
4.If I know you started this whole thing to hurt people that I deeply respect, I would never participate in it.

Аслан Кушхабиев

Всегда удивляюсь - для чего задают такие задания777

1. If I had guessed earlier that everything going on around me had something to do with me, I would have behaved differently.
2. I would have been also extremely surprised, if I had been there and had seen the things that you had seen.
3. Even if the documents had been delivered on time, the negotiations would have been cancelled anyway.
4. If I had known, that you started all the mess/business just to hurt the people that I deeply respect, I would have never joined it.

Николай Гусев

1. if i guessed before, that everything, what happens around, somehow connected with me, i would have acted diffently.
2. i was also scary surprised, if i'll be there and see what you have seen.
3. even if the documents had been delivered in time, the talks will be overturned.
4. if i knew that you started the whole thing in order to harm to people, whom i deeply respect, i would never have a part in it.