Борис Тарханов

Какой из переводов правильный?: D

Вот текст:
В будущем я хочу стать либо журналистом либо программистом.
Я хорошо разбираюсь в компьютерах и помогаю многим учителям, а так же пробую писать программы.
Но так же мне нравиться писать. Не важно, что это- книги или статьи, просто нравиться. У меня есть сообщество Бла-Бла в котором я пишу о жизни в интернете.

а) In the future I want to become either a journalist or programmer.
I well understand computers and help many teachers, and similarly I try to write the programs.
But similarly I like to write. Not important, that это- books or articles, it is simple to be liked. I have an association of Бла-Бла in that I write about life in the internet.

б) In the future I want to become either the journalist or the programmer.
I well understand computers and I help many teachers and as I try to write programs.
But as I like to write. It is not important that it is books or articles, it is simple to be pleasant. I have Bla-Bl's community in which I write about life on the Internet.

в) In the future I want to become either a journalist or a programmer.
I'm good with computers and help to many teachers, as well as trying to write programs.
But just as I like to write. It does not matter that this is a book or an article, just like it. I have a community Blah Blah in which I write about life on the Internet.

Мохьмад Исбахиев

Во всех трех вариантах много ошибок, из-за которых теряется смысл рассказа. Так что, я вам ни один из выше предложенных вариантов посоветовать не могу...