Eugenia Sokolova

Что это за оккультное оружие? Сегодня видел по ТВ как задержали в Лас-Вегасе парня лет 20-ти с этим оружием. По

португальски
bastão.Почему оно называется оккультным?

Traduções principais/Principal Translations
bastãotruncheon, baton
Report an error

Matching entries from other side of dictionary
staff n (walking stick) bengalabastão sm
The hiker walked with a tall staff.
O excursionista andava com um bastão longo.
staff n (shepherd's crook) bengala de pastorbastão sm
The shepherd used his staff to guide his sheep.
stick n (lacrosse, hockey rod) de hockeytaco sm
bastão sm
The hockey player broke his stick and needed another one.
stave n (walking staff, cane)bastão sm
mantle nfigurative (responsibility) figurado: símbolo de responsabilidade, autoridadebastão sm
baton n (relay race: stick) corrida de revezamento: varabastão sm
bat n (sports) esportebastão sm
staff n (rod) paubordão, cajado, bastão sm
vara sf
The old man walked with a staff.
mace n (ceremonial staff)bastão, cetro sm
baseball bat n (wooden or aluminium club used in baseball)bastão de beisebol, taco de beisebol loc sm
A baseball bat is traditionally made of ash wood.
cricket bat n (paddle-shaped bat used in cricket)bastão de críquete loc sm
I knew he was a skilled batsman from the way he held the cricket bat, .
hockey stick n (long stick used for playing hockey) esp:bastão, taco de hóquei loc sm

Ри
Ринат

Хм, видимо оно оккультуривает хорошо.