Ольга Мезенцева

вопрос по лексикологии английского языка.

вопрос по лексикологии английского языка. Metaphor or metonymy?
1. oyster ( a large, flat shellfish) - oyster ( a reserved, taciturn person)
2. Biro Laszlo ( the Hungarian inventor) - biro (a ball-point pen)
yawn ( a deep usually involuntary intake of breath through the wide open mouth) - yawn (a tiresome person, a bore)
3. yawn (a deep ususally involuntary intake of breath through the wide open mouth) - yawn (a tiresome person, a bore)

Анастасия Кулеева

ой как давно это было делай ка ты сама