Юр
Юра

как перевести предложение с английского? (внутри)

Without the prior written authorization of the Manufacturer, the Distributor shall not, distribute, manufacture or represent any products which are in competition with the Products, for the entire term of this contract. In particular he shall not engage, within the Territory or elsewhere, directly or indirectly, acting as distributor, commission merchant, reseller, distributor, agent, or in any other way, for the benefit of third parties who manufacture or market products which are in competition with the Products.

Сергей Гурьянов

Коротко говоря, продавец обязуется нигде в мире не продавать и не производить никакие товары других фирм или товары, конкурирующие с товарами того производителя, с которым заключил договор.

Игорь Гусев

гугл в помощь!

Татьяна Елисеева

стандартное соглашение производителя с распространителем