Чтобы найти приличную работу, надо иметь приличную специальность. Причем не "по образованию", а реальную, из тех, которым можно научиться только на работе.
В качестве иллюстрации -- только что выловил на одном профессиональном сайте объявление о приеме на работу:
The Investment Analyst will be responsible for supporting portfolio managers and specialist experts in portfolio and security analysis, risk measurement, performance reporting and delivery of risk-adjusted investment return.
Skills and experience
Experience in asset market-related financial services, including portfolio management, corporate finance or trading.
* A good understanding of investment strategy across at least one of the following asset classes: equity, fixed income or property.
* A basic understanding of investment strategy and relevant investment instruments of other asset classes, including alternative assets.
* A basic understanding of derivative instruments.
* A CFA qualification, or working towards a CFA qualification.
* Any understanding of insurance capital requirements or IFRS accounting standards would be a strong plus.
* Able to independently define solutions to complex problems, defend such solutions where challenged, and manage implementation.
* Able to communicate effectively to explain investment-related matters to non-specialists.
Accountabilities
* Support other team members (in particular portfolio managers and experts) in portfolio, performance and security analysis.
* Support strategist in providing basic asset class expertise where no specialist expert exists.
* Generate and implement tactical asset allocation ideas, under supervision of the relevant portfolio manager, with the objective of improving risk-adjusted return.
* Support production of performance reporting and investment reporting packs.
* Fulfil any ad-hoc portfolio related requests arising from business stakeholders.
Предлагают базовую зарплату сорок с чем-то тысяч фунтов в год...
Трудоустройство за рубежом
можно ли найти приличную работу в Лондоне? как это сделать?
Зарегистрируйтесь тут :http://www.londoncareers.net/register
И дайте заявку на работу.
приличная работа предусматривает приличное британское образование, абсолютно знание языка или хотя бы серьезную квалификацию и опыт в РФ.
можно найти где угодно, было бы желание.
ажь сердце сжимается когда такие красавицы уезжают от нас
сейчас и в москве моделью можно стать, а за границей отношение будет ужасное
Я в Англии живу 2.5 года, из личного опыта могу сказать, для хорошей роботы тут главное не большой опыть и главное это английский, впринцапе по началу устроиться официанткой для симпатичной девочьки нет проблем ) даже если английский не знаешь, у них тут спрос на симпатяшек )) А так работы хорошей не так много но устроиться можно если по судьбе положено )