Нашел текст ноты Германии об объявлении войны России.
Правда он на английском языке.
The Imperial German Government have used every effort since the beginning of the crisis to bring about a peaceful settlement. In compliance with a wish expressed to him by His Majesty the Emperor of Russia, the German Emperor had undertaken, in concert with Great Britain, the part of mediator between the Cabinets of Vienna and St. Petersburg; but Russia, without waiting for any result, proceeded to a general mobilisation of her forces both on land and sea. In consequence of this threatening step, which was not justified by any military proceedings on the part of Germany, the German Empire was faced by a grave and imminent danger. If the German Government had failed to guard against this peril, they would have compromised the safety and the very existence of Germany. The German Government were, therefore, obliged to make representations to the Government of His Majesty the Emperor of All the Russias and to insist upon a cessation of the aforesaid military acts. Russia having refused to comply with [not having considered it necessary to answer]* this demand, and having shown by this refusal [this attitude]* that her action was directed against Germany, I have the honour, on the instructions of my Government, to inform your Excellency as follows:
His Majesty the Emperor, my august Sovereign, in the name of the German
Empire, accepts the challenge, and considers himself at war with Russia.
В этой ноте Вильгельм заявляет, что Германия всегда была за мирное урегулирование балканского кризиса (хи-хи) Стоит отметить, что нота отправлена на второй третий день войны (вот как). Основное обвинение состояло в том, что Россия начала проводить скрытую мобилизацию. Новобранцев призывали, а демобилизацию отслуживших откладывали на неопределенный.
Примечательно, что Австро-Венгрия, к которой никаких серьезных претензий к России объявила войну, только через пять дней, после германской ноты.
Гуманитарные науки
Каковы причины нападения Германии на Россию в Первой мировой войне?
Что-что??? Ничего, что Россия объявила войну Германии первой, причем - без всякого смысла?
Машенька Андреева
Германия объявила России войну 1 августа - через два дня после начала войны в Европе.
Для России это была самая глупая война, из смысла исходя в необходимости ...
Вот уж посмешили весь мир - за царские долги вступать в войну с целым государством, не имея при этом привилегий добровольного участника . Николашка дал маху ( а что, мах тоже не промах был ) ...За то и пулю в лоб отхватил, никчёмный правитель ...
Союзные обязательства.
Россия заключила с сербами военный союз и они порекомендовали сербам принять все условия австро-венгров, кроме допуска австрийской полиции на сербскую территорию. из-за этого началась война