Гуманитарные науки
Для знающих английский язык
Поставьте глаголы в соответствующей форме.1. If I (get) an order there, it (open up) a new market for us.2. We (to do) it if it (be) necessary.3. If you (send) invitation last week, we (accept) it.4. We (not sign) the contract if we (not be satisfied) with the terms of payment.5. If the world (be run) by economists, (be) it a better place?
Не совсем понятно, в сослагательном ли наклонении все предложения: без контекста этого не понять - дам все варианты; -)
1. If I GET an order there, it WILL OPEN UP a new market for us. - (если это условное предложение - Если я получу ...) Эта же ситуация может рассматриваться и в сослагательном наклонении! - Если бы я получил... -If I GOT an order there, it WOULD OPEN UP a new market for us.
2. We'LL DO it if it IS necessary.
3. If you HAD SENT invitation last week, we WOULD HAVE ACCEPTED it.
4. We SHAN'T (WON'T) SIGN the contract if we AREN'T SATISFIED with the terms of payment.
5. If the world WERE RUN by economists, WOULD it BE a better place? - Здесь явно сослагательное наклонение... -Если бы миром правили экономисты, был бы он лучше.. .
Жаль, что даже люди, имеющие лингвистическое образование, не могут справиться с таким плёвым заданием; -)
2. We'LL DO it if it IS necessary.
1. If i shall get an order there, it will open up a new market for us. (Если я получу там заказ, то это откроет новый рынок для нас)
2. We shall do it if it will be necessary (Мы сделаем это, если это будет необходимо) .
3. If you sent invitation last week, we would accept it (Если бы вы послали приглашение на прошлой неделе, мы бы приняли его) .
4. We shall not sign the contract if we shall be not satisfied with the term of payment (Мы не подпишем контракт, если не будем удовлетворены условиями оплаты) .
5. If the world was run by economists, would it be a better place?(Если бы миром управляли экономисты, то это было бы лучшее место? )
V predlozhenijah s IF, nikogda ne stavitsja wil....v toj chasti, gde est IF.
T.e. If I get an order there, it will open up a new market for us.
We will do it if it is necessary.
If you sent invitation last week, we would accept it. (proshedshee vremja, Past Simple)
We will not sign the contract if we are not satisfied with the terms of payment.
If the world is run by economists, will/would it a better place?
We will do it if it is necessary.
will get, will open up.
will do, will be.
sent, have accpted.
will run, woun"t be
will do, will be.
sent, have accpted.
will run, woun"t be