Лингвистика

Переведите,пожалуйста,на английский язык!Только не через переводчик!!!

1.Я уже прочла эту книгу 2.Я прочла эту книгу 2 недели назад 3.Я читаю эту книгу 3 дня 4.В 5 утра она всё ещё писала сочинение 5.Не приходи ко мне завтра в 5 часов,я буду учить английский 6.Когда ты войдёшь в комнату,моя сестра будет писать сочинение 7.Куда она ходила сегодня утром?-Она ходила в библиотеку,потом зашла к своей подруге и они на протяжении 2х часов делали там уроки=) Очень прошу,переведитЕеее)Хотя бы то,что знаете!!!!))))))До 5ти вечера нужно=)))))
Вячеслав Ян
1.Я уже прочла эту книгу I have already read (читается "рэд") this book
2.Я прочла эту книгу 2 недели назад I read (рэд) this book two weeks ago/
3.Я читаю эту книгу 3 дня I have been reading this book for 3 days
4.В 5 утра она всё ещё писала сочинение At 5 o'clock in the morning she was still writing her essay
5.Не приходи ко мне завтра в 5 часов, я буду учить английский Do not come to me tomorrow at five, I will be studying English
6.Когда ты войдёшь в комнату, моя сестра будет писать сочинение When you enter the room tomorrow, my sister will be writing her essay.
7.Куда она ходила сегодня утром? -Она ходила в библиотеку, потом зашла к своей подруге и они на протяжении 2х часов делали там уроки Where did she go today in the morning? She went to the library, after that she visited her friend and they were doing their homework for two hours there.

Что-то типа того. Мог кое-где наврать с временами. Мой вам совет - делайте сами в следующий раз. Задания простые, заглядывайте в правила, вы справитесь!
Игорь*** Финн
Лучший ответ
1) I have already read this book.
2) I read this book two weeks ago.
3) I `m reading this book three days.
4) At 5 o`clock she was still writing a composition.
5) Don`t go to me at 5 am tomorrow, I will be learn my english.
6) When you are coming into the room, my sister will be write a composition/
7) Where did she go this morning?-She went to the labruary and came to her friend and they were doing their homework during two hours.
1. I have already read the book.
2. I read the book 2 weeks ago.
3. I've been rading the book for 3 days.
4. She was still writing an essay at 5 o'clock.
5. Don't come to me tomorrow! I'll be learning my English.
6. When you come into the room, my sister will be writing an essay.
7. Where did she go in the morning? She went to the liberary, then she came to her friend and thay have been doing homework for 2 hours.
4.В 5 утра она всё ещё писала сочинение
In 5 mornings she was still writing the composition

5.Не приходи ко мне завтра в 5 часов, я буду учить английский
Don't come to me at 5 p.m tomorrow, I will be learning English

6.Когда ты войдёшь в комнату, моя сестра будет писать сочинение
When you enter into a room, my sister will be writing the composition

7.Куда она ходила сегодня утром? -Она ходила в библиотеку, потом зашла к своей подруге и они на протяжении 2х часов делали там уроки=)
Where she went this morning? - She went to the library, then she went to her girlfriend and they were doing their homework during 2 hours
Елена Павлова
неуже никто не знает что 6-е предложение переводится со второй части
I have alredy read this book
I have had read this book two weeks
I read this book 3 days
дальше времени нету.. . извини
I have already read this book
2. I have read this book 2 weeks ago
3. I read this book 3 days
4. In 5 mornings she still wrote the composition
5. Do not come to me tomorrow at 5 o'clock, I will learn English
6. When you will enter into a room, my sister will write the composition
7. Where it went this morning? - It went to library, has then come to the girlfriend and they on an extent 2х did hours there lessons =)