Лингвистика
Какое время лучше поставить во 2 предложении??? Почему?
We're going to visit him tomorrow. He already (be) ill for a week. Present Perfect Continuous? Просто Present Perfect, наверное, не подойдет - здесь же указание "for a week", хоть и already.
Present Perfect. He has already been ill for a week.
Для for нормально и present perfect
Что тут думать? ! Ведь у глагола to be НЕТ формы Continuous. Это один из тех глаголов, которые не принимает ing окончания в данном случае. Поэтому выбор времени очевиден. PRESENT PERFECT He has already been ill for a week. Был бы другой глагол (например фраза to stay in bed, feel bad), то тогда, конечно, наличие такого обстоятельства времени, как for a week говорило бы в пользу PRESENT PERFECT CONTINUOUS
Кроме глагола to be ing окончание не могут принимать (а следовательно употребляться во временах группы Continuous и Perfect Continuous) следующие глаголы:
1.Verbs of mental activity (thinking and opinion):
knowpreferI know him.
understandsupposeWhy don’t you believe me?
think deserve I don’t understand you.
rememberdoubtWhat do you mean?t
forgetagreeHe prefers tea to coffee.
believemeanShe doesn’t remember his name.
realizeexpectI don’t agree with you.
2.Verbs of emotions and feeling:
likehopeHe doesn’t like the idea of going there.
love wishShe loves her children.
hate want Do you want this dress or that one?
dislikecare I don’t care.
3. Verbs of sense perception:
hearsmellI dont’hear you. Can you speak a bit louder?l
seetasteThe roastbeef tastes nice.
4. Verbs of belonging:
haveShe has a lot of friends.
own Who owns this castle?
possessShe doesn’t possess that quality.
belongWhom do these things belong to?
5. Some other verbs:
cost depend onHow much does it cost?
containcome fromHe comes from France.
appearneedWe don’t need it any more.
Для for нормально и Present Perfect - это ДА, но в данном случае ТОЛЬКО Present Perfect.
Present Perfect Continuous с глаголом to be в качестве смыслового построить нельзя.
He has already been ill for a week. - ТОЛЬКО ТАК!
knowpreferI know him.
think deserve I don’t understand you.
rememberdoubtWhat do you mean?t
forgetagreeHe prefers tea to coffee.
realizeexpectI don’t agree with you.
2.Verbs of emotions and feeling:
love wishShe loves her children.
dislikecare I don’t care.
3. Verbs of sense perception:
seetasteThe roastbeef tastes nice.
4. Verbs of belonging:
haveShe has a lot of friends.
own Who owns this castle?
belongWhom do these things belong to?
5. Some other verbs:
cost depend onHow much does it cost?
containcome fromHe comes from France.
appearneedWe don’t need it any more.
....:)
He IS already BEEN ill for a week. (Present Perfect Continuous) - "с продолжением", кого лечить едете со своим драгоценным?
и ваще ...надо на русский сначала перевести - сразу понятно станет, какая ты - " I_I"
чаще всего с already упротребляется перфектная группа времен, пусть вас for a week не сбивает с толку.
ALREADY это как "маркер" для студента/ученика, чтобы выбрать правильное время: He HAS ALREADY BEEN....present PERFECT
и в другом вашем вопросе то же самое: she HAD ALREADY DONE - past PERFECT
He has already been ill for a week.