Лингвистика
Помогите сделать английский! Заранее большое спасибо + 10 баллов!
Remember subject/object/possessive pronouns and possessive adjectives. We use these pronouns in the place of nouns, e.g. to avoid repeating the nouns. possesive adjectives go with nouns to show who they belong to. Example: She lives in London with her famliy. This message is hers. I'm sending her an e-mail now. Complete the table. subject, pronouns I possesive adjectives possesive pronouns object pronouns we ______________ _______________ ______________ you _______________ _______________ _________________ he ________________ _______________ _________________ she _________________ _______________ _________________ ___________ they their _____________ _____________ 2-Задание Complete the sentences with words from the table. 1. Mary phoned Geoff and made arrangements to go out with ____________.? 2. I use a computer but it isn't _______________________________. My parents bought it so it's _________________________________. 3. Mandy and Linda want that computer magazine. __________________ say it's __________________, 4. Mum's given ____________ keys to Dad because _________________ has lost _____________. 5. John is good at English. _____________ helps other people with __________________ homework. 3 - задание Finish these sentences in any way you want, using a word from the table. 1. Mary want the book, so please _________________________, 2.The dog is hungry, so please __________________________. 3. Mr and Mrs Jones are ________________________________, 4. My parents always eat ________________________________. 5. We all like _________________________________________. 6. Some people don't buy _______________________________. 7. Laura doesn't _______________________________________.
Запомните: ПОДЛЕЖАЩЕЕ/ДОПОЛНЕНИЕ/ПРИТЯЖАТЕЛЬНЫЕ МЕСТОИМЕНИЯ/ПРИТЯЖАТЕЛЬНЫЕ ПРИЛАГАТЕЛЬНЫЕ
Мы используем эти местоимения на месте существ. , например, с целью избежать повторения существительного. (Пояснения: речь о притяжательных местоимениях в АБСОЛЮТНОЙ форме)
Притяжательные прилагательные (так написано, но по-моему, здесь должно быть слово не "прилагат", а "местоимения") употребляются с существит. и показывают, кому именно эти сущ. принадлежат.
Пример: Она живёт в Лондоне со своей семьёй.
Это сообщение её.
Я сейчас отправляю ей электронное письмо.
Заполните таблицу.
Подлежащее, местоимения
1)притяжательные прилагательные (притяжательные местоимения в простой форме имеются в виду)
2)Притяжательные местоимения (то есть притяжат. местоимения в абсолютной форме)
3)Местоимения в функции дополнения (то есть личные местоимения в объектном падеже)
possesive adjectives possesive pronouns object pronouns
I ___my__ ___mine__ __me___
we ___our___ ____ours____ ___us__
you __your___ _yours__ __you__
he ___his___ ___his___ __him___
she ___her__ __hers__ ___her__
it ____its___ ____its____ ____it_____
they ___their _ _theirs__ ___them__
2-Задание
Complete the sentences with words from the table.
1. Mary phoned Geoff and made arrangements to go out with __HIM___.
2. I use a computer but it isn't ____MINE__.
My parents bought it so it's _____THEIRS_.
3. Mandy and Linda want that computer magazine.___THEY___say it's ___THEIRS___,
4. Mum's given __HER__ keys to Dad because __HE__has lost __HIS_.
5. John is good at English. ___HE__ helps other people with __THEIR___ homework.
3 - задание
Finish these sentences in any way you want, using a word from the table.
1. Mary wantS the book, so please __give it to HER__,
2.The dog is hungry, so please _____feed IT___.
3. Mr and Mrs Jones are ______HIS parents_,
4. My parents always eat ______in THEIR room__.
5. We all like ___OUR ___ garden_.
6. Some people don't buy __souvenirs for THEIR friends when THEY are abroad. Don't YOU know why____?
7. Laura doesn't _____like HER new dress. ___IT doesn't fit HER, SHE thinks____.
Это сообщение её.
Заполните таблицу.
Подлежащее, местоимения
I ___my__ ___mine__ __me___
we ___our___ ____ours____ ___us__
you __your___ _yours__ __you__
he ___his___ ___his___ __him___
she ___her__ __hers__ ___her__
it ____its___ ____its____ ____it_____
they ___their _ _theirs__ ___them__
2-Задание
3 - задание
5. We all like ___OUR ___ garden_.
а самому поработать???
No
!