Лингвистика

Условные предложения I,II и III типов ))) Помогите составить)))

Раскрывая скобки, напишите каждое предложение три раза, образуя условные предложения I, II и III типов. 1. If you (to be busy), I (to leave) you alone. 2. If I (to get) a ticket, I (to go) to the Philharmonic. 3. If we (to receive) a telegram from him, we (not to worry). 4. If he (to live) in Moscow, he (to visit) the Tretyakov Gallery every year. 5. If I (to live) near a wood, I (to gather) a lot of mushrooms. 6. If my father (to return) early, we (to watch) TV together. 7. If she (to know) English, she (to try) to enter the University. 8. If you (to be busy), I (to leave) you alone. 9. If my friend (to come) to see me, I (to be) very glad. 10. If mother (to buy) a cake, we (to have) a very nice tea-party. 11. If we (to receive) a telegram from him, we (not to worry). 12. If you (not to work) systematically, you (to fail) at the examination.
3 X 12 = 36 (многовато будет: -)
А вот 3 Х 4 = 12 (более-менее... )
Без нотаций!

1. If you (to be busy), I (to leave) you alone.
- If you are busy, I'll leave you alone.
- If you were busy, I'd leave you alone.
- If you had been busy, I'd have left you alone.

2. If I (to get) a ticket, I (to go) to the Philharmonic.
- If I get a ticket, I'll go to...
- If I got...,I'd go to...
- If I had got...,I'd have gone to...

3. If we (to receive) a telegram from him, we (not to worry).
- If we receive a telegram from him, we shan't worry.
- If we received....we shouldn't worry...
- If we had received...,we shouldn't have worried...

4. If he (to live) in Moscow, he (to visit) the Tretyakov Gallery every year.
- If he lives in Moscow, he will visit the Tretyakov Gallery every year.
- If he lived....he would visit...
- If he had lived ...he would have visited....
Такие примитивно-однотипные задания предназначены для усвоения грамматического материала путём многократного САМОСТОЯТЕЛЬНОГО воспроизведения, а не для получения оценки за сдачу училке упражнения, выполненного кем-то другим)))
Почему мне кажется, что это Вы и сами лучше нас сделать можете.
Просто занимаетесь чем то вроде викторины "А я посмотрю, кто что из вас может! "
Виктор Deathman