Лингвистика
помогите перевести текст с русского на английский БЕЗ ГРАММАТИЧЕСКИХ ОШИБОК.
Переводил через переводчик и получилась какая то фигня. Помогите перевести! ВОТ ТЕКСТ Я просыпаюсь в 07.00 утра. Я иду чистить зубы, завтракаю, одеваюсь и иду в школу. После уроков я обедаю и иду домой. До 18.00 я играю в компьютерные игры. Потом я ужинаю и делаю домашнее задание. Потом я играю в компьютерные игры до 00.00 и ложусь спать.
I wake up at 7 o'clock in the morning. I brush teeth, have breakfast, get dressed and go to school. After classes I have lunch and go home.I play computer games till 6 pm. After that I have dinner and do my homework. Then I play computer games till midnight and go to sleep.
Профессиональный? !
Это же упражнение для шестого класса средней школы.
Как же контрольную будете писать, если сейчас не узнаете, где Вы делаете ошибки?
I wake up at 07.00 am. I'm going to brush your teeth, eat breakfast, get dressed and go to school. After the lessons I have dinner and go home. 18.00 I play computer games. Then I have supper and do homework. Then I play computer games till 00.00 and go to bed.
I'am waking up at 7 o'clock in the morning. I 'am brushing my teeth, having breakfast, dressing up and go to school. After school I'am having dinner and go home. Untill 18:00 I play computer games. Then I have supper and do my homework. Then I play computer games untill 00:00 and then go to sleep.
самый проф. перевод у Екатерины Бородиной.
последнее предложение - не go to sleep, а go to bed
I wake up at 7 o`clock and brush my teeth(по-моему зубы так пишутся, но стоит проверить, нужно бы ещё в конце прибавить every day, потому что тогда и придирок ко времени в котором стоит предлож не будет) . I eat my breakfast and go to school. After school i have my dinner and after that i go home. By 18 i finish my computer games. Then i have my (я забыла как ужин будет ну ничё сам подставишь уж это слово есть в переводчике) and do my homework. Then i play computer games again. At 12 o`clock i go slieepping.
I wake up in 07.00 mornings. I go to brush teeth, I have breakfast, I put on and I go to school. After lessons I have dinner and I go home. Till 18.00 I play computer games. Then I have supper and I do homework. Then I play computer games till 00.00 and I go to bed.
I Wake up at 07.00 in the morning. I'm going to brush my teeth, eat Breakfast, get dressed and go to school. After class I eat lunch and go home. 18.00 I play computer games. Then I eat dinner and do homework. Then I play computer games to 00.00 and go to bed.
Обсуждали тут уже, юзай mwfix