The wife was very scared, but she tried to give no indication, so she smiled brightly and said ‘Yes, my lord. I was too curious. I shouldn't unlock the door, so now I must be punished. But, my dear, could we go to see them once again?” Blue Beard was very amazed and stunned because of her words. No one wife before asked him such an incomprehensible prayer. They cried, shouted, tried to escape, but no one wanted to see dead bodies with stains of blood one more time. The man became interested, what she will do next.
They went up to the door and Blue Beard opened it. Everything was the same. The wife swallowed hard, and asked the husband ‘Why did you killed them?’ ‘That is easy. If you are disobedient now, you will be disobedient always. It is your nature (and your personal too), but I don’t want such a wife!’- ended Blue Beard more loudly than started. ‘Hmm..’ – the wife answered – ‘You want perfect woman near you, but you are inhumane. You didn’t give your wives a chance to change! So die with them, my lovely husband!’ After these words, the beauty snatched the red key out of the beast's hand, pushed him into the room and locked the door.
She didn’t want to even come near the room. Week later her brothers helped her to empty it and after that she sold the house so as to forget about all as about a nightmare.
Лингвистика
помогите проверить на наличие ошибок историю на английском!
Предлагаю некоторые изменения:
They cried, shouted, tried to escape, but no one wanted to see again
the dead bodies with stains of blood.
The wife swallowed hard and asked her husband ‘Why did you kill them?’
‘That is easy to explain.
Such is the women's nature (and yours personally, too), but I don’t
want such a wife!’- ended Blue Beard louder than he started.
‘Hmm..’ – the wife answered – ‘You want to have a perfect woman
near you, but you are inhumane.
A week later her brothers helped her to empty it and after that she
sold the house in order to forget all about that as about a nightmare.
the dead bodies with stains of blood.
‘That is easy to explain.
near you, but you are inhumane.
Вот что у вас получилось:
Жена очень боялась, но она попыталась не дать признак, таким образом, она улыбнулась ярко и сказала ‘да, Мой лорд. Мне было слишком любопытно. Я не должен отпереть дверь, так теперь я должен быть наказан. Но, мое дорогое, мы могли пойти, чтобы видеть их еще раз? ” Синяя Борода была очень поражена и ошеломлена из-за ее слов. Никто жена прежде, чем спрошено его такая непостижимая молитва. Они кричали, кричал, попробованный, чтобы убежать, но никто не хотел видеть трупы с окрасками крови еще раз. Человек заинтересовался, что она сделает затем.
Они подошли к двери, и Синяя Борода открыла ее. Все было тем же самым. Жена глотала трудно, и спросила мужа, 'Почему сделал Вас, убил их? ’ ‘Это легко. Если Вы будете непослушны теперь, то Вы всегда будете непослушны. Это - Ваш характер (и Ваше личное также) , но я не хочу такую жену! ’-закончил Синюю Бороду более громко чем начатый. ‘Хм.. ’ – жена ответила – ‘Вы хотите прекрасную женщину около Вас, но Вы негуманны. Вы не давали Вашим женам шанс измениться! Так умрите с ними, моим прекрасным мужем! ’ После этих слов красавица схватила красный ключ из руки животного, выдвинула его в комнату и захватила дверь.
Она не хотела даже подходить к комнате. Неделю спустя ее братья помогли ей освободить это и после который она продала дому, чтобы забыть обо всех как о кошмаре.