1) Кто сейчас в спортзале? Там тренируются ученики нашего класса. Они тренируются 2раза в неделю.
Who is there at the gymnasium? There are training the pupils of our class there. They train two time in week.
2) Не шумите! Коваленко говорит по телефону.
Don't be noisy. Kovalenko is speaking on telephone.
3)Где работают ваши родители?
Where do work your parents? (Как сказать, мои родители на пенсии после этого предложения?)
4)Моя сестра не изучает английского языка. Она изучает французский язык.
My sister doesn't study english. She studies a french.
5) В какой школе учиться этот мальчик?
Is there a school to study that boy?
Проверьте пожалуйста, если что не так исправьте. Заранее благодарю.
Лингвистика
Простые предложения на английском.
1. Who is there IN the gymnasium NOW? THE PUPILS OF OUR CLASS ARE TRAINING THERE NOW. They DO SPORTS TWICE A week. / THEY TRAIN TWICE A WEEK.
2. Where do your parents WORK? MY PARENTS ARE ON A PENSION. / MY PARENTS ARE RETIRED.
4. My sister doesn't study English. She studies French.
5. WHAT SCHOOL DOES THIS BOY STUDY IN? / WHAT SCHOOL DOES THIS BOY GO TO?
1) Who are now at the gymnasium? The pupils of our class are training
there. They train two times a week.
2) Don't make noise. Kovalenko is speaking on telephone.
3) Where do your parents work? They are on pension.
4) My sister doesn't study English. She studies French.
5) В какой школе учиTся этот мальчик?
In what school does this boy study?
there. They train two times a week.
5) В какой школе учиTся этот мальчик?
In what school does this boy study?
Who is there at the gymnasium now? There are pupils of our class training there. They train twice a week.
3)Где работают ваши родители?
Where do your parents work? - My parents are retired.
My sister doesn't study English. She studies French.
5) В какой школе учиться этот мальчик?
Which school is this boy from?
3)Где работают ваши родители?
5) В какой школе учиться этот мальчик?
Which school is this boy from?
1. Who is there IN the gymnasium? THE PUPILS OF OUR CLASS ARE TRAINING THERE NOW. They train two TIMES A week.
2. Kovalenko is speaking on THE telephone.
3. MY PARENTS ON A PENSION или же MY PARENTS RETIRED ON A PENSION ...(YEARS) AGO
4. She studies French
5. WHAT SCHOOL DOES THIS BOY STUDY IN?
вот все ваши недочеты. =)
4. She studies French
5. WHAT SCHOOL DOES THIS BOY STUDY IN?
вот все ваши недочеты. =)