Лингвистика

Знатоки английского языка, проверьте пожалуйста текст на ошибки.

My Favourite Gadgets
I can’t imagine life without my mobile phone. I am always sending text messages and calling to my friends and parents. I’d also feel lost without my tablet computer because it’s a very convenient device. I am always sending emails and surfing the net. I also couldn’t live without my laptop. I use it as a personal computer. My laptop always helps me with my homework. I like it.
My Favourite Gadgets
I can’t imagine MY life without my mobile phone. I am always sending text messages and calling to my friends and parents. I’d also feel lost without my DESK TOP (computer) because it’s a very convenient device. I am always sending emails and surfing the net. I also couldn’t live without my laptop. I use it as a personal computer. My laptop always helps me with my homework. I like it.
В остальном все в порядке.
Василий Сергеевич
Лучший ответ
Впринципе правильно, единственное что можно немного подкорректиравать изменив некоторые слова на более современные, которые в основном и используюся (но выбор за тобой, конечно) . Плюс, я немного исправила текст, чтобы он звучал правильнее.

My Favourite Gadgets
I can’t imagine MY life without A CELL phone. I always send text messages and call my friends and parents. (Здесь не нужно использовать Pr.Cont т. к. действие происходит регулярно, а не в данный момент) . I’d also feel lost without my DESK computer because it’s a very convenient device. I always send emails and BROWS THE INTERNET. I also couldn’t live without my laptop. I use it as a personal computer. My laptop always helps me with my homework. I like it.
залесь в переводчик.. .WWW.translate.ru
верно