это только первая запись:
Hello, my friends! I'm starting keep a diary because, for I want will studiing good write. My parents are want give me nice future. Mom and Dad had not studed English in school, but they make me learning this languages. And they've not give me computer, but...no! They've give me computer, when i have good murcks in test on English(in Internet). I think this don't honest. How you think?
Исправьте ошибки.
Лингвистика
учу английский язык. пытаюсь вести дневник. оцените пожалуйста.
Я думаю, что это хорошая попытка! Молодец! Ошибки есть, но смысл понять можно. Теперь советую проанализировать все ошибки, на которые вам тут указали и попробовать написать похожий текст! Удачи!
Hello, my friends! I'm starting keep a diary because for I want will to studyng good write spelling. My parents are want to give me a nice future. Mom and Dad had did not studyed English in at school, but they makemade me learning this languages. And they've not given me a computer yet, but...no! They've will give me a computer, when i have get good murcks marks in on the test on English (in the Internet). I think this don't is not honest. How do you think?
учи прямо с самых азов. особенно обрати внимание на использование глагола связки.... Be: is are am. Do/does, Have/has Have got has got
Первое верно, да.
I start keeping a diary because for I want will studiing good write. переведи на русский я ничего не могу понять. My parents want giving (want to give) me a nice future. Mom and Dad didn't study English at school, but they make me learning this language.And I didn't get a computer from them...no! I did...but they did because I had good marks for test on English (in the Internet). I think it's not honest....fair тогда уж, наверное. . What do you think?
ничего подобного. ошибки типа have/has(часто путают) допускаются при наличии местоимения, а такие грубые - нет.
Первое верно, да.
Соглашусь со Spathi в переводе, только в одном месте подправлю:
Вместо they made me learn this language (звучит сурово :)) - "заставили") лучше напишем так:
they urge me to learn this language - они убеждают меня учить этот язык. Или (бодро и позитивно) -
they encourage me to learn this language.
-----------------------------------------------------------
А вообще-то родители правы: английский очень нужен.
Да молодец! Главное, чтобы тебя можно было понять, а грамматика кому она нужна если ты не филолог. Меня смутило только: murcks, Mom and Dad (так пишут)?
ААААА это настолько плохо, что невозможно понять, о чем ты хотела рассказать!