Задание по английскому. Задали сочинить текст. Проверьте грамматику! Плиз.
Текст:
Каждый раз, когда я обедаю, я смотрю фильм. Я никогда не обедать в кухне. Я всегда обедаю в гостиной перед телевизором. Но я никогда не смотрю ТВ-программы, я всегда смотрю фильмы на DVD-плеере. Раз в неделю я устраиваю себе праздничный ужин с пивом и креветками. Я выбираю интересный фильм и собираю стол перед телевизора. Я пью не много. Я обычно покупаю только две бутылки. И так я провожу выходные.
Перевод:
Everytime when I'm have dinner, I watch a film. I never have dinner in the kitchen. I always have dinner in the sitting room at the front of telly. But I never watch tv-programs, I always watch films on a dvd-player.
Once in a week I arrange myself a holiday dinner with a beer and shrimps. I choose a interesting film and make a table near a telly. I drink not a lot. I usually buy only two bottle. And that I spend my week-end.
Спасибо!
Лингвистика
охренеть канеш текст, могу на мыло выделенные ошибки скинуть
Регина Насибуллина
Буду признателен!
В последнем, по-моему, лучше And that's how I spend my weekend
Everytime when I'm have dinner (I have, m не надо) , I choose a interesting (a - не надо)
Регина Насибуллина
Спасибо! Знаю, что не нужно, случайно написал... опечатался... А еще у two bottle забыл во множественном числе поставить...
Регина Насибуллина
А почему тут не нужен артикль a interesting film - я не понял...
Everytime when I have dinner, I watch a film. I never have dinner in the kitchen. I always have dinner in the sitting room at the front of TV. But I never watch tv-programs, I always watch films on a dvd-player.
Once in a week I arrange myself a holiday dinner with a beer and shrimps. I choose an interesting film and make a table near a telly. I drink not a lot. I usually buy only two bottle. And that I spend my week-end.
Everytime when I have dinner, I watch a film.
I never have dinner in the kitchen.
I always have dinner in the sitting room in front of the telly.
But I never watch tv-programs, I always watch films on a dvd-player.
Once a week I prepare a holiday dinner with some beer and shrimps.
I choose an interesting film and make a table near the telly.
I don't drink a lot. I usually buy only two bottles.
And so I spend my week-end.
I never have dinner in the kitchen.
And so I spend my week-end.