Dear Maurice,
Hi, how're you? I'm really fine. thanks for your recent letter.
So, you asked me "What should I wear?". Well, I can say that you should wear black or red evening dress, because it'd be better for you and him. You also asked me about music on your party. Should I say that If you wanna modern party, you should use - a modern music like Hip-Hop or Rock, if you wanna classic party, you should use - a classic music. As for champagne, this is unnecessary, I'd recommend to you orange or apple juice instead of champagne. It'd be better .
....
Лингвистика
Проверьте кому не сложно ошибки в письме. Заранее спасибо!!!
Dear Maurice,
Hi, how're you? I'm really fine. Thanks for your recent letter.
So you asked me what you should wear (for the party?). Well, I'd say/advise that you should wear A black or A red evening dress, if you've got one (или просто red or black), because it'd be better for you and him (непонятно, почему для него так будет лучше) . You've also asked me about music for your party/what music to choose for the party. If you want a trendy modern/ contemporary party, use/choose/select Hip-Hop or Rock, if you want A classic(?) party, use classical music. As for champagne, I don't think it's necessary. I'd recommend that you serve orange or apple juice instead (of champagne). It'd be better (this way) .
Слишком много should, звучит навязчиво. Настойчивую рекомендацию можно выразить просто повелительным наклонением. Если дело в объеме, то добавить что-нибудь вроде if I were you I would...Не совсем понятно, что такое classic party. Может, regular/ordinary,usual? И что такое классическая музыка: classic и classical - это разные вещи. Битлз is a classic, Бах is classical.
Соntractions может быть даже маловато. Мы ведь знаем, что они требуются в informal letter на ЕГЭ)
Zamir Almabekov
Спасибо за подробное объяснение. :)
Все очень неплохо. Умничка.
НО, в письме НЕ принято использовать contractions, то есть сокращения с апострофом. Н еполенись, убери их и пропиши все вспомогательные глаголы и отрицания целиком.
Еще - никогда не пиши wanna, donna итд. Это очень дурной тон. В крайнем случае используй это в смс, но это- стиль афро ребят из гетто, а интеллигентный русский человек не будет так делать :)
Thanks тоже для смс. Thank you
Правилом хорошего тона считается, когда ты не ленишься и пишешь все, показываю уважение к человеку и готовносьт потратить на него время.
Елси можешь, переведи вопрос в косвенную речь. Подскажу, но постори косвенную речь, елси готовишься к ЕГЭ:
"You asked me what you should wear. "
Тире не нужно, это русская пунктуация. Поставь там either a перед if поставь "or".
Ты знаешь выражение "either...,or"?
Добавь the к шампанскому и будет замечательная вечеринка :)
Удачи на ЕГЭ!
Thanks тоже для смс. Thank you
"You asked me what you should wear. "
Ты знаешь выражение "either...,or"?
Удачи на ЕГЭ!
Zamir Almabekov
Спасибо за полный и развёрнутый ответ. :)