Это очень сложный вопрос, стратифицированные выборки в том или ином виде применяются от царя Гороха.
Одним из основоположников выборочных обследований является Ежи Нейман (которого Неймана-Пирсона лемма), до него этим занимались в Российской империи,
After the reform of 1864, district and provincial assemblies (Zemstva) were created in the rural parts of Russia. The members of the district assemblies were elected by their inhabitants. District assemblies then elected
delegates for the provincial assemblies. The Zemstva were responsible for administration, local education,
public health, etc. The quantity and the diversity of statistical data needed by Zemstva administrators stimulated development of a methodology for sample surveys in Russia between 1875 and 1930.
From 1890 on, sample surveys were conducted by statisticians who were seeking solutions to practical administrative problems, and their sampling techniques evolved as Russian administrators put these statistical surveys to use. The first samples were selected in a systematic way, using lists provided by village heads. In 1896,
the Zemstva statistician A.V. Peshekhonov, conducted a budget survey in the province of Kaluga, where the sample was selected at random. The reason he did this was that he lacked any other information that could help him in getting a representative sample. Mespoulet (2001) also mentions the work of Kovalevskiy. His mathematical treatment of the theory of stratified sampling was published in 1924 (10 years before Jerzy Neyman’s famous paper). Kovalevskiy’s work is in fact a synthesis of the practical work of statisticians in the Zemstva and the theoretical work of Russian university statisticians before 1917.
можете поискать в этой книжке http://www.cbs.nl/NR/rdonlyres/BD480FBC-24CF-42FA-9A0D-BBECD4F53090/0/200915x10pub.pdf
Или еще лучше - в своем учебнике
EDIT:
Другим примером приоритета российской статистической науки в разработке теории выборочного метода может служить развитие идеи оптимального размещения стратифицированной (типической, районированной) выборки. Идея определения доли отбора в каждой типической группе (страте) пропорционально степени вариации признака в группе была выдвинута в 1923 г. А. А. Чупровым и независимо от него – А. Г. Ковалевским в 1924 г. 9 Ежи Нейман, официально признаваемый западной наукой автором оптимального метода размещения стратифицированной выборки, лишь десятью годами позже опубликовал эти положения теории выборочного метода.
http://studok.net/book/76-istoriya-razvitiya-vyborochnogo-metoda-uchebnoe-posobie-vasileva-yek/6-12-formirovanie-osnov-teorii-vyborochnogo-metoda-v-trudax-rossijskix-uchenyx-v-xix-nachale-xx-vv.html
Лингвистика
Какой ученый является автором метода территориально-стратифицированной и этнически стратифицированной выборки?