Лингвистика
Помогите, пожалуйста, перевести текст на английский, чтобы не было корявых фраз и без переводчика
Однажды вечером я шла домой. За мной шёл мужчина. Я заметила, что он следует моему маршруту. Я пошла быстрее. Он тоже стал идти быстрее. Мне стало страшно и набрала сообщение своему папе о том, чтобы он меня встретил. Я почувствовала, что мужчина уже рядом, он схватил меня за руку и угрожая ножом приказал отдать телефон, деньги и украшения. В этот момент мой папа уже шёл мне навстречу, заметил это и крикнул мужику. Мужчина обронил нож и убежал. Мы с папой поехали в полицию и я составила фоторобот на этого мужчину и отдали улику.
One night I was on my way home. A man was walking behind me. I noticed he was following my steps so I mended my pace. He did so too. I got scared and texted my dad "meet me". I felt that the man was just beside me. He grabbed my hand, drew a knife, and told me to give him my phone, money, and jewellery. At the moment my dad was already walking toward me, he noticed it and cried to the man. The latter dropped his knife and ran away. My dad and I went to a police office, made an identikit of this man, and gave them the evidence.
One evening I was on my way home. There was a man walking behind me and I noticed that he followed me. I sped up and so did he. I got scared, so I texted my father that I wanted him to meet me. I felt that the man was already close, he grabbed my hand and threatened with a knife ordering to give him my phone, money and jewerlry. At themoment, my father was approaching, he saw the man and shouted. The man dropped the knife and ran away. My father I went to the police where I made a composite picture of that man and gave this evidence to policemen.
One night I was walking home. Behind me was a man. I noticed that he follows my route. I went faster. He also began to go faster. I was scared and typed a message to his dad that he met me. I felt that the man already there, he grabbed me by the hand and threatening with a knife was ordered to give the phone, money and jewelry. At this point my dad was already walking towards me, noticed this and shouted to the man. The man dropped the knife and ran away. My dad went to the police and I was sketch on this man and gave evidence.
Анна Рысбекова
Это переводчик