Лингвистика

Подскажите английские фамилии пожалуйста... Чтоб к имени Ясмина подходили

Yasmina Brown
звучит красиво
Lola Djumaniyazowa
Лучший ответ
Wright
Влад Кебец
Хазанходжич.

Can Hedge-Fund Returns Be Replicated?: The Linear Case

Jasmina Hasanhodzic
Babson College - Finance Division

Andrew W. Lo
Massachusetts Institute of Technology (MIT) - Sloan School of Management; National Bureau of Economic Research (NBER)

Abstract:
Hedge funds are often cited as attractive investments because of their diversification benefits and distinctive risk profiles - in contrast to traditional investments such as stocks and bonds, hedge-fund returns have more complex risk exposures that yield complementary sources of risk premia. This raises the possibility of creating passive replicating portfolios or clones using liquid exchange-traded instruments that provide similar risk exposures at lower cost and with greater transparency. Using monthly returns data for 1,610 hedge funds in the TASS database from 1986 to 2005, we estimate linear factor models for individual hedge funds using six common factors, and measure the proportion of the funds' expected returns and volatility that are attributable to such factors. For certain hedge-fund style categories, we find that a significant fraction of both can be captured by common factors corresponding to liquid exchange-traded instruments. While the performance of linear clones is often inferior to their hedge-fund counterparts, they perform well enough to warrant serious consideration as passive, transparent, scalable, and lower-cost alternatives to hedge funds.
Ясмина Гудбраунинг
Кирилл Барсуков А подходит ли так: Ясмина Патерсон?
Ясмина Кадыр, Абдул, Керим.... имя арабское, значит и фамилия тоже должна соответствовать. А все эти Браун, Эванс, Джонс из серии Эсмеральда Степановна...
Юра Андреев
AdamsАдамс
HallХолл
AldridgeОлдридж
HartХарт
Alison/ Allison Элисон
HicksХикс
AlixАликс
HillХилл
AllenАллен
HorneХорн
BaileyБейли
HughesХьюз
BakerБейкер
BarrettБарретт
JeanЖан
BeeБи
JohnsonДжонсон
BellБелл
JonesДжонс
BennettБеннетт
BensonБенсон
JoyДжой
BentleyБентли
KimberlyКимберли
BeverlyБеверли
KnightНайт
LaneЛэйн
BrettБретт
BronteБронте
Lindsay/ LindseyЛиндсей
LoveЛав
LynnЛинн
MeredithМередит
MillsМиллс/ Миллз
MitchellМитчел
CampbellКэмпбелл
MooreМур
CarrКарр
NelsonНельсон
CarterКартер
NormanНорман
Clark/ СlarkeКларк
PalmerПалмер
ColeКоул
CollinsКоллинз/ Коллинс
CooperКупер
RayРэй
CoxКокс
CrawfordКроуфорд
CrystalКристал
DavisДэвис
DayДэй
DeanДин
DeeДи
EdenИден
StevensСтивенс
StoneСтоун
EllisЭллис
TaylorТейлор
EvansЭванс
FlorenceФлоренс
WallaceУоллес
WashingtonВашингтон
WatersУотерс
GordonГордон
WhiteУайт
WilliamsУильямс/ Вильямс
GrantГрант
WilsonУилсон
GreenГрин
WrightРайт
HaleyХейли
YoungЯнг
Максим Вуек
Ясмина Новак, ударение на о)
Nadir Masimov