0 downing street or "namber 10" as the British call it, is one of the most famous addresses in the world as it has been the home of british. However, it is also a very buzy place where hundreds of people work and where many official functions, Cabinet meetings and state dinners take place. Many people will immediately recognise the from of the building because the Prime Minister and other well-known politicians often make important announcements in front of its famous big black door.
Number 10 was originally given to the first prime minister, Sir Robert Walpole, as a gift, but he wanted it to be used by all future prime ministers. Before he moved in, though, he joined 10 downing street to the large house behind it and had some alterations made. So even though Number 10 looks like an ordinary terraced house from the outside, inside it is an extremely grand place. There are many beautiful rooms with elegant decor and fine fueniture including the State Dining Room, the Study, the Terracotta Room and the White Drawing Room. There are portraits of every past prime minister hanging on the walls of the walls of the Grand Staircase and it the to be used by all future prime ministers. The table in this room is boat-shaped so that the Prime Minister can always see everyone siting around it!
The Prime Minister's private home is a furnished flar on the second floor, once described by Margaret Thatcher (British Prime Minister from 197-1990) as living above the shop. The Prime Minister also has his own study where he works and reads. There, he ofen meets colleagues, receivis important guests, make phone calls or gives interviews.
Лингвистика
Помогите пожалуйста! нужна транскрипция текста
Сюда ходи: lingorado.com/transcription/
Наталия Хорошевская
ОГРОООООМНОЕ спасибо
0 ˈdaʊnɪŋ striːt ɔː "namber 10" æz ðə ˈbrɪtɪʃ kɔːl ɪt, ɪz wʌn ɒv ðə məʊst ˈfeɪməs əˈdrɛsɪz ɪn ðə wɜːld æz ɪt hæz biːn ðə həʊm ɒv ˈbrɪtɪʃ. haʊˈɛvə, ɪt ɪz ˈɔːlsəʊ ə ˈvɛri buzy pleɪs weə ˈhʌndrədz ɒv ˈpiːpl wɜːk ænd weə ˈmɛni əˈfɪʃəl ˈfʌnŋkʃənz, ˈkæbɪnɪt ˈmiːtɪŋz ænd steɪt ˈdɪnəz teɪk pleɪs. ˈmɛni ˈpiːpl wɪl ɪˈmiːdiətli ˈrɛkəgnaɪz ðə frɒm ɒv ðə ˈbɪldɪŋ bɪˈkɒz ðə praɪm ˈmɪnɪstər ænd ˈʌðə wɛl-nəʊn ˌpɒlɪˈtɪʃənz ˈɒf(ə)n meɪk ɪmˈpɔːtənt əˈnaʊnsmənts ɪn frʌnt ɒv ɪts ˈfeɪməs bɪg blæk dɔː.
ˈnʌmbə 10 wɒz əˈrɪʤɪnəli ˈgɪvn tuː ðə fɜːst praɪm ˈmɪnɪstə, sɜː ˈrɒbət Walpole, æz ə gɪft, bʌt hiː ˈwɒntɪd ɪt tuː biː juːzd baɪ ɔːl ˈfjuːʧə praɪm ˈmɪnɪstəz. bɪˈfɔː hiː muːvd ɪn, ðəʊ, hiː ʤɔɪnd 10 ˈdaʊnɪŋ striːt tuː ðə lɑːʤ haʊs bɪˈhaɪnd ɪt ænd hæd sʌm ˌɔːltəˈreɪʃ(ə)nz meɪd. səʊ ˈiːvən ðəʊ ˈnʌmbə 10 lʊks laɪk ən ˈɔːdnri ˈtɛrəst haʊs frɒm ði ˌaʊtˈsaɪd, ɪnˈsaɪd ɪt ɪz ən ɪksˈtriːmli grænd pleɪs. ðeər ɑː ˈmɛni ˈbjuːtəfʊl ruːmz wɪð ˈɛlɪgənt ˈdeɪkɔːr ænd faɪn fueniture ɪnˈkluːdɪŋ ðə steɪt ˈdaɪnɪŋ ruːm, ðə ˈstʌdi, ðə ˈtɛrəˈkɒtə ruːm ænd ðə waɪt ˈdrɔːɪŋ ruːm. ðeər ɑː ˈpɔːtrɪts ɒv ˈɛvri pɑːst praɪm ˈmɪnɪstə ˈhæŋɪŋ ɒn ðə wɔːlz ɒv ðə wɔːlz ɒv ðə grænd ˈsteəkeɪs ænd ɪt ðə tuː biː juːzd baɪ ɔːl ˈfjuːʧə praɪm ˈmɪnɪstəz. ðə ˈteɪbl ɪn ðɪs ruːm ɪz bəʊt-ʃeɪpt səʊ ðæt ðə praɪm ˈmɪnɪstə kæn ˈɔːlweɪz siː ˈɛvrɪwʌn ˈsaɪtɪŋ əˈraʊnd ɪt!
ðə praɪm ˈmɪnɪstəz ˈpraɪvɪt həʊm ɪz ə ˈfɜːnɪʃt flar ɒn ðə ˈsɛkənd flɔː, wʌns dɪsˈkraɪbd baɪ ˈmɑːg(ə)rət ˈθæʧə (ˈbrɪtɪʃ praɪm ˈmɪnɪstə frɒm 197-1990) æz ˈlɪvɪŋ əˈbʌv ðə ʃɒp. ðə praɪm ˈmɪnɪstər ˈɔːlsəʊ hæz hɪz əʊn ˈstʌdi weə hiː wɜːks ænd riːdz. ðeə, hiː ofen miːts ˈkɒliːgz, receivis ɪmˈpɔːtənt gɛsts, meɪk fəʊn kɔːlz ɔː gɪvz ˈɪntəvjuːz.
Ирина Иблиева
спасибо
Ирина Иблиева
большое)
0 ˈдaунин стрит ор "namber 10" эз зэ ˈбритиш кол ит, из уан эв зэ мoуст ˈфеймэс ˈэˈдресиз ин зэ уёрлд эз ит хэз бин зэ хoум эв ˈбритиш. ˌхaуˈевэр, ит эз ˈолсoу э ˈвери buzy плейс уэр ˈхандрэдз эв ˈпипэл уёрк энд уэр ˈмени эˈфишэл ˈфанкшэнз, ˈкэбэнэт ˈмитинз энд стейт ˈдинэрз тейк плейс. ˈмени ˈпипэл уил иˈмидиэтли recognise зэ фрэм эв зэ ˈбилдин биˈкэз зэ прайм ˈминэстэр энд ˈазэр уэл-нoун ˌпалэˈтишэнз ˈофэн мейк имˈпортэнт эˈнaунсмэнтс ин франт эв итс ˈфеймэс биг блэк дор.
ˈнамбэр 10 уэз эˈриджэнэли ˈгивэн тэ зэ фёрст прайм ˈминэстэр, сёр ˈрабэрт ˈуолˌпoул, эз э гифт, бэт хи ˈуантэд ит тэ би юзд бай ол ˈфьючэр прайм ˈминэстэрз. биˈфор хи мувд ин, зoу, хи джойнд 10 ˈдaунин стрит тэ зэ лардж хaус биˈхайнд ит энд хэд сэм ˌолтэˈрейшэнз мейд. сoу ˈивин зoу ˈнамбэр 10 лукс лайк эн ˈордэˌнери ˈтерэст хaус фрэм зи ˈaутˈсайд, инˈсайд ит эз эн екˈстримли грэнд плейс. зэр эр ˈмени ˈбьютэфэл румз уиз ˈелэгэнт диˈкор энд файн fueniture инˈклудин зэ стейт ˈдайнин рум, зэ ˈстади, зэ Terracotta рум энд зэ уайт ˈдройн рум. зэр эр ˈпортрэтс эв ˈевэри пэст прайм ˈминэстэр ˈхэнин ан зэ уолз эв зэ уолз эв зэ грэнд ˈстерˌкейс энд ит зэ тэ би юзд бай ол ˈфьючэр прайм ˈминэстэрз. зэ ˈтейбэл ин зис рум эз бoут-шейпт сoу зэт зэ прайм ˈминэстэр кэн ˈолˌуэйз си ˈевриˌуан ˈсайтин эˈрaунд ит!
зэ прайм ˈминистэрз ˈпрайвэт хoум эз э ˈфёрништ flar ан зэ ˈсекэнд флор, уанс диˈскрайбд бай ˈмаргэрит ˈсэчэр (ˈбритиш прайм ˈминэстэр фрам 197-1990) эз ˈливин эˈбав зэ шап. зэ прайм ˈминэстэр ˈолсoу хэз из oун ˈстади уэр хи уёркс энд ридз. зер, хи ofen митс ˈкалигз, receivis имˈпортэнт гестс, мейк фoун колз ор гивз ˈинтэрˌвьюз.
Ирина Иблиева
Большое спасибо))