Лингвистика
Почему в родственных словах deer дух (r / х), но steer тур (r / r)?
Dear Deer!))
The chain's appeared to be so long!... but beautiful and educative.
Here we go:
1. Deer. Etymology
From Middle English deere, dere, der, dier, deor (“small animal, deer”), from Old English dēor (“animal”), from Proto-West Germanic *deuʀ, from Proto-Germanic *deuzą, from Proto-Indo-European *dʰewsóm (“living thing”), from *dʰéws (“breath”), full-grade derivative of *dʰwes-.
Cognate with Scots dere, deir (“deer”), North Frisian dier (“animal, beast”), West Frisian dier (“animal, beast”), Dutch dier (“animal, beast”), German Low German Deer, Deert (“animal”), German Tier (“animal, beast”), Swedish djur (“animal, beast”), Norwegian dyr (“animal”), Icelandic dýr (“animal, beast”).
Related also to Albanian dash (“ram”) (possibly), Lithuanian daũsos (“upper air; heaven”), Lithuanian dùsti (“to sigh”), Russian душа́ (dušá, “breath, spirit”), Lithuanian dvėsti (“to breathe, exhale”), Sanskrit ध्वंसति (dhvaṃsati, “he falls to dust”).
For the semantic development compare Latin animālis (“animal”), from anima (“breath, spirit”) -дух (+душа).
SPIRIT!))
____________________________
2. steer (n.)
"young ox," Old English steor "bullock," from Proto-Germanic *steuraz (source also of Old Saxon stior, Old Norse stjorr, Swedish tjur, Danish tyr, Middle Dutch, Dutch, German stier, Gothic stiur "bull"), perhaps from PIE *steu-ro-, denoting "larger domestic animal" (see Taurus). In U.S. of male beef cattle of any age.
Taurus-toro-тур... корневое р очень сильное, но не "одухотворённое".
Почему-то олень, лесной принц, оказался более одухотворённым, чем одомашненный "то ли бык, то ли тур"...))
А brilliant tricky question!))

Here we go:
1. Deer. Etymology
SPIRIT!))
____________________________
2. steer (n.)
А brilliant tricky question!))

Неправильный вопрос. Правильный вопрос: после какого числа однотипных постов надо задуматься о проблемах с навязчивыми идеями?
Кому они родственные?
Юрий Ярцев
друг другу deer духу, steer туру