Лингвистика
Поможите найти ошибки в тексте на английском?
My department - atmospheric physics. It is located in Scientific-Research Institute for Physics in Petergoph. Studying occurs for most of the areas of physics bat all of these directions can be divided into three main branches.I’ve chosen remote sensing, because it’s for me the most interesting branch. This branch specialized in determination of parameters of atmosphere such as temperature, pressure, concentration of gases and influence of sun radiation through solution of inverse tasks. My department is connected with international high schools and Research centers.My adviser is doctor of physic-mathematic sciences is very clever man. He made a great contribution in science. He helped me to choose a theme of my course work, which I have protected successfully.It’s has been interesting to make wonderful work, which was to write program for determination of optical thickness of atmospheric ozone and comparing results with researches in Southern Europe. Ozone is playing a big role in absorption of ultraviolet radiation of the sun.I’m complete this work. I think that I will be continuing work in this direction.
Вот основные неточности: (впереди – номера предложений)
1) без глагола — нельзя! это не русский!
2) научно-исследовательский — это чисто наше словообразование, в английском это называется просто Research Institute и его назначение ставится впереди, т. е примерно так Physics Research Institute;
bat — по-видимому просто опечатка (but)
3) for me — в конец предложения.
6) My research supervisor (adviser тоже можно) is doctor of physicomathematical...
перед вторым "is" вставь хотя бы "and", а лучше "and he".
7) considerable contribution
8) курсовая работа по английски называется "yearly project" (или "essay")
"защищать" в данном смысле – "defend", не "protect"
В начале последнего абзаца не мудрствуй — поставь простое прошедшее время, и лучше поменяй местами определения interesting и wonderful, оно и по-английски и по-русски будет лучше.
Остальное более-менее приемлемо.
Успехов в исследованиях! И в английском!
bat — по-видимому просто опечатка (but)
3) for me — в конец предложения.
7) considerable contribution
Остальное более-менее приемлемо.
у тебя нет ошибок.... по крайней мере я не нашел.
оч много.... даже все читать не стала
да. там есть некоторые ошибки. в основном нет согласования времен или оно употреблено неправильно. и еще некоторые формы глаголов, то есть их время и конструкция не верны.
Petergoph (Петергоф) - это слово нет такого английского языка.
да есть ошибки в орффграфии, артиклях, согласование.
если тебе срочно надо -кинь мне на почту, я исправлю.