Прочее компьютерное

Помогите с выбором Limux для старой машинки

Собственно сама системма
P - III ~600Mgz
128mb
Ubuntu и мэндриву не предлогать... Очень сильно тупят... .
Хочется какой нибудь шустренький в тоже время удобный Linux
Есть два варианта: старые и легковесные. Первый вариант я рассматривать не стану.
Дистрибутивы-легковесы:

Damn Small Linux <span>Small Linux is a very versatile 50MB mini desktop oriented Linux distribution.</span>

X Ubuntu <span>Xubuntu is a free, open source operating system suitable for both your desktop and laptop. Whether you use it at home, at school, or at work, Xubuntu contains all the applications you will ever need, from word processing and email applications, to web server software and programming tools.</span>

Puppy RUS <span>Дистрибутив создан, чтобы быть малым, эффективным и дружественным к пользователю. К этой категории относятся хорошо знакомые дистрибутивы, такие как Damn Small Linux, SLAX и SAM Linux, но у Puppy Linux есть серьезные преимущества... </span>

SLAX <span>Slax is a modern, portable, small and fast Linux operating system with a modular approach and outstanding design. Despite its small size, Slax provides a wide collection of pre-installed software for daily use, including a well organized graphical user interface and useful recovery tools for system administrators.</span>

SAM Linux <span>SAM Linux Desktop, a live and installation CD based on PCLinuxOS 2007, is an easy-to-use, fast and clean XFce 4.4 Linux desktop for home users. The distribution is enhanced by several popular non-free applications, such as Adobe Flash plugin, Java and RealPlayer. And free applications including Mozilla Firefox, Wine and OpenOffice 2.2.</span>

Если ссылки не отображаются, оставлю их в комментах
<<<Stepan >>>
Лучший ответ
<<<Stepan >>> 3) slax.org
Redhat старый типо 5.0
Дмитрий Щусь
Ставь FreeBSD
Я её ставил на p1 - 333ЬMhz
С 8 mb video
С интерфейсом как у Vista
Всё работало замечательно
Gentoo. По крайней мере ничего лишнего не будет.

Один минус, на такой машинке компиляция займет пару недель. Но работать будет шустро
Maxim Нагорнов
любой подойдет, главное по проще окружения рабочего стола поставьте.
suse 8.0, 9.0
Marek Markevic