Домашние задания: Другие предметы
i need help))) english ))
Задания: Write out the sentences with the irregular verbs)) Вот текст: Now the house was empty. There was wood across the front door and the windows were broken. Someone looked out of a window. It was a man of about twenty. He had long hair and was wearing a headband. He looked strange. He was a squatter. Squatters live in old, empty houses and they don't pay any rent. The stranger waved to Stuart. He wanted to speak to Stuart. Frank walked off slowly down the street. His head was bent forward and he was looking down at the pavement. He was about twenty, but he looked much older. Frank went round the corner and Stuart turned towards the house. It looked interesting.
1. Frank went (от go II) round the corner and Stuart turned towards the house
2. Now the house was (от be II) empty
3. There was (от be II) wood across the front door and the windows were broken (от brake III)
4. It was (от be II) a man of about twenty
5. He had (от be III) long hair and was wearing a headband
6. His head was (от be II) bent forward and he was looking down at the pavement
Мне кажется так, но могу ошибаться
2. Now the house was (от be II) empty
Мне кажется так, но могу ошибаться
Алексей, да вы умны)
Выпишите предложения с неправильных глаголов) )
Вот текст: Теперь дом был пуст. Существовал лес через переднюю дверь и окна были разбиты.
Кто-то выглянул в окно. Это был человек лет двадцати. У него были длинные волосы и носил
заставку. Он выглядел странно. Он был стихийно. Сквоттеров жить в старых, пустых домов
и они не платят аренду незнакомец помахал Стюарт. Он хотел поговорить с
Стюарт. Фрэнк ушел медленно вниз по улице. Его голова была
наклонившись вперед, и он смотрел вниз на тротуар.
Ему было около двадцати, но выглядел он значительно старше.
Фрэнк обошел угол и оказался Стюарт
к дому. Это выглядело интересным.
Фрэнк обошел угол и оказался Стюарт
к дому. Это выглядело интересным.
1.Now the house was empty
2. He had long hair and was wearing a
headband
3. He was a squatter
4. Frank went round the corner
2. He had long hair and was wearing a
headband
3. He was a squatter
4. Frank went round the corner