3. Nevsky Prospect is the most beautiful and the most important street of St Petersburg. It is a busy wide road 4.5 (four and a half) kilometres ] long with beautiful buildings on its sides. There are palaces and cathedrals, cafes and restaurants, theatres and museums here. One of them is the Russian Museum with a rich collection of Russian paintings.
4. The Hermitage is one of the most famous and oldest museums in the world. Now it is situated in six buildings four of which are open to visitors. One of them is Winter Palace. It stands on the bank of the Neva River, Its many statues make the building more beautiful. The Hermitage has got the world’s largest collection of paintings.
Choose one of these places and say what you can about it.
Домашние задания: Другие предметы
Переведите этот текст пожалуста
3. Невский проспект-самая красивая и одна из главных улиц Санкт-Петербурга. Она занята широкая дорога 4.5 (четыре с половиной) км ] длиной, с красивыми зданиями по бокам. Нет дворцов и соборов, кафе и ресторанов, театров и музеев. Один из них-Русский музей с богатой коллекцией русской живописи.
4. Эрмитаж является одним из самых знаменитых и старейших музеев в мире. Сейчас он находится в шесть зданий, четыре из которых открыты для посетителей. Одна из них-Зимний дворец. Он стоит на берегу реки Невы, его много статуй сделать здание более красивым. В Эрмитаже находится самая большая в мире коллекция картин.
Выберите одно из этих мест и расскажите, что вы думаете об этом.