Этому слову, как минимум 4 века. Но и тот её изначальный смысл был подорван ещё в период первой промышленной революции в Европе!
Поэтому ответ может состоять из двух независимых ответов!
Фото-видео техника, темы, жанры съемки
Что означало слово "Голография" до того момента, когда Денис Габор её "изобрёл"?
Голая графия -- то есть современно Порнография)
1949, coined by Hungarian-born British scientist Dennis Gabor (Gábor Dénes), 1971 Nobel prize winner in physics for his work in holography; from Greek holos "whole" (here in sense of "three-dimensional;" see safe (adj.)) + -gram.
-gram Look up -gram at Dictionary.com
noun suffix, "that which is written or marked, from Greek gramma "that which is drawn; a picture, a drawing; that which is written, a character, an alphabet letter, written letter, piece of writing;" in plural, "letters," also "papers, documents of any kind," also "learning," from stem of graphein "to draw or write" (see -graphy). In some words directly from Greek use of the word in compounds, in others a modern formation. Alternative -gramme is a French form. From telegram (1850s) the element was abstracted by 1979 (in Gorillagram, a proprietary name in U.S.), and put to wide use in forming new words, such as stripagram (1981). The construction violates Greek grammar, as an adverb could not properly form part of a compound noun.
то есть дословно с греческого весь+черить то есть чертить в 3мерном пространстве
-gram Look up -gram at Dictionary.com
Если Вы знаете ответ, в чем смысл задавать вопрос? Поиграьь хотите? Так назначьте приз. За 10000 рублей, я Вам подробно напишу то, что Вы и так знаете.
Елена Маркклондайк
Миша, не дури: здесь мы вправе выбирать характер нашего поведения в задавании вопросов! Главное, чтобы они никого из нас не ранили...
Елена Маркклондайк
Миша, ответь, а не треплись...
что обозначает слово голография
)))