ВУЗы и колледжи

Помогите пожалуйста перевести текст

The bony framework of the body is the skeleton. It consists of 223 bones of various size and shapes. The skeleton gives firm but flexible support to soft tissues. The joints, cartilages and ligaments between the bones determine the degree and the quality of the motion. The bones forming the skeleton are divided into the bones of the head, the bones of the trunk, and the bones of the upper and lower extremities. 26 bones of the head form the skull. This box-like structure protects the brain which is I many ways the most important organ of the body The bones of the trunk are the spinal column (spine) and the chest (thorax) which includes 12 pairs of ribs and the breastbone. In the spine there are 7 cervical, 12 thoracic, 5 lumber, 5 sacral vertebrae and the coccyx which may have from 1 to 5 vertebrae. The upper extremity includes the arm, the forearm, and the hand. The lower extremity consists of the thigh, the leg, and the foot.
Танюшка)) )))
Костистая структура тела - скелет. Это состоит из 223 костей различного размера и форм. Скелет оказывает устойчивую но гибкую поддержку мягким тканям.
Суставы, хрящи и связи между костями определяют степень и качество движения.
Кости, формирующие скелет, разделены на кости головы, кости ствола, и кости верхних и более низких оконечностей.
26 костей головы формируют череп. Эта подобная коробке структура защищает мозг, который является мной много путей самый важный орган тела
Кости ствола - позвоночник (спинной хребет) и грудь (грудная клетка) , которая включает 12 пар ребер и грудины. В спинном хребте есть 7 цервикальные, 12 грудной, 5 древесины, 5 ритуального позвоночника и копчик, который может иметь от 1 до 5 позвоночника. Верхняя оконечность включает руку, предплечье, и руку. Более низкая оконечность состоит из бедра, ноги, и ноги.
Михаил Рысай
Лучший ответ
Bauyrzhan Kenesbaev