ВУЗы и колледжи

Помогите пож-то с переводом отрывка из текста.

By 9.30 a.m. I am ready for a Bacon & Egg McMaffin and cup of tea. I'll have a quick chat with our regular breakfast customers before opening the post. This brings invoices from suppliers, marketing and training information from McDonald's (they run the training courses but we pay for our staff to attend), bookings for parties, or perhaps the monthly report from the 'Mystery Diner'.
Mystery Diners make monthly checks on every restaurant and Drive-Thru in the country. All aspects are assessed-food quality and presentation, atmosphere, quality and speed of service, restaurant cleanliness and so on. Staff are often commended by name, so I pass the news on to them and make sure any problems are tackled. We're currently eighth in the UK league which is pretty good.
We have an ongoing dialogue with McDonald's. A field consultant visits us every two or three weeks, and three are regular meetings with other franchisees to share ideas and experience.
Much of my morning is spent updating computer records. Tax office queries, trainings records, payroll, etc, have to be organised. Staff turnover varies but we can sometimes lose our casual workers when they go to university or decide to go travelling. There are McDonald's all over the world now, so their training here really can open distant doors.
The lunchtime rush starts around noon. On the rare occasions that we're shot staffed ( e.q. fly season), I'll muck in and serve customers (memories of my waitressing days at university!). I've even been known to cook fries when necessary. As with any small business, one has to be flexible but I think it’s also important to focus your energies where they are most effective. For me, this is behind the scenes admin work.
My own lunch is a salad or chicken sandwich. By this time, my office looks like a bomb site to the untrained eye. I’ve usully divided the masses of paperwork into piles ready to tackle them in priority order.
I have to head off around 3 p.m. to collect my two sons from school so I generally end up taking work home. I’ll finish it in the kithen, listening to Glenn Miller or the Moody Blues, while also supervising the children’s homework, music practice or whatever.
If I’m doing the end-of-month figures, I generally have to work into the early hours. Otherwise I’m in bed any time after 10 p.m. I aways have three or four books on the go, Walter Scott or Jane Austen for example, and usully one non-fiction-maybe an autobiography or a political work.
I’m glad to say Tom’s snoring was lasered away last summer, so now I can look forward to some undisturbed sleep before another busy day at the restaurant. Now I think of it, I used to have cravings for McDonald’s when I was pregnant. It must have been a premonition!
К 9:30 утра я готов к Бэкону & Egg McMaffin и чашку чая. Я должен буду быстро пообщаться с нашими постоянными клиентами завтрака перед открытием поста. Это подводит счета-фактуры от поставщиков, маркетинг и обучение информации от Макдональдс (они выполняются учебные курсы, но мы платим за наши сотрудники принять участие) , заказы на партии, или, возможно, ежемесячный отчет от "Тайна Diner".
Тайна Diners делать ежемесячные проверки в каждом ресторане и Drive-Thru в стране. Все аспекты оцениваются питания качества и товарного вида, атмосфера, качество и скорость обслуживания, ресторан чистоту и так далее. Персонал часто оценили по имени, поэтому я передаю новости на них и убедиться, что любые проблемы решаются. В настоящее время мы восьмое место в лиге Великобритании, который довольно хорошо.
У нас есть постоянный диалог с Макдоналдс. Поле консультант посещает нас каждые две-три недели, и три регулярных встреч с другими франчайзи для обмена идеями и опытом.
Большая часть моей утра проводится обновление компьютера записей. Запросы налоговую инспекцию, тренинги записи, платежная ведомость и т. д. , должны быть организованы. Текучесть кадров меняется, но иногда мы можем потерять наших временных работников, когда они идут в университет или решите отправиться в путешествие. Есть все Макдональдс мире сейчас, так что их обучение здесь действительно может открыть далекой двери.
обед пик начинается около полудня. В тех редких случаях, что мы укомплектованы выстрел (напр. летать сезона) , я буду в грязь и обслуживания клиентов (воспоминания о моем официанткой дней в университете!) . Я даже, как известно, готовят картофель в случае необходимости. Как и в любой малый бизнес, нужно быть гибким, но я думаю, что также важно сосредоточить свою энергию, где они наиболее эффективны. Для меня, это за кулисами администратора работы.
Мой собственный обед салат или куриный сэндвич. К этому времени мой офис выглядит как бомба сайте для неопытного глаза. Я usully разделить массу бумажной работы в груды готовы их решать в приоритетном порядке.
Я должен голову около 3 часов до сбора двух моих сыновей из школы, поэтому я обычно заканчиваются тем, что брал работу на дом. Я закончу его в кухня, слушать Гленна Миллера или Moody Blues, а также надзор домашнюю работу детей, заниматься музыкой или любой другой.
Если я делаю конец месяца цифры, я, как правило, работать в утра. В противном случае я в постели в любое время после 10 часов вечера я сувенирной продукции есть три или четыре книги на ходу, Вальтера Скотта или Джейн Остин, например, и usully один научно-популярные, может быть, автобиография или политической работы.
Я рад говорят Тома храп был лазером от прошлого лета, так что теперь я могу смотреть вперед, чтобы некоторые безмятежный сон перед другим напряженного дня в ресторане. Теперь я думаю об этом, я имел обыкновение иметь тягу к Макдональдс, когда я была беременна. Должно быть, предчувствие!
Оксана Хохлова
Лучший ответ
До 9:30 ранку я готовий до Бекону & Egg McMaffin і чашку чаю. Я повинен буду швидко поспілкуватися з нашими постійними клієнтами сніданку перед відкриттям поста. Це підводить рахунки-фактури від постачальників, маркетинг і навчання інформації від Макдональдс (вони виконуються навчальні курси, але ми платимо за наші співробітники прийняти участь) , замовлення на партії, або, можливо, щомісячний звіт від "Таємниця Diner.
Таємниця Diners робити щомісячні чеки на кожен ресторан і Drive Thru-в країні. Усі аспекти оцінюються харчування якості та товарного вигляду, атмосфера, якість і швидкість обслуговування, ресторан чистоту і так далі. Персонал часто оцінили по імені, тому я передаю новини на них і переконатися, що будь-які проблеми вирішуються. В даний час ми восьме місце в лізі Великобританії, який досить добре.
У нас є постійний діалог з Макдоналдс. Поле консультант відвідує нас кожні два-три тижні, і три регулярних зустрічей з іншими франчайзі для обміну ідеями та досвідом.
Більша частина мого ранку проводиться оновлення комп'ютера записів. Запити податкову інспекцію, тренінги записи, платіжна відомість і т. д. , повинні бути організовані. Плинність кадрів змінюється, але іноді ми можемо втратити наших тимчасових працівників, коли вони йдуть в університет або вирішите вирушити в подорож. Є всі Макдональдс світі зараз, так що їх навчання тут дійсно може відкрити далекої двері.
Обід пік починається близько полудня. У тих рідкісних випадках, що ми укомплектовані постріл (напр. літати сезону) , я буду в бруд і обслуговування клієнтів (спогади про моє офіціанткою днів в університеті!). Я навіть, як відомо, готують картоплю в разі потреби. Як і в будь-який малий бізнес, потрібно бути гнучким, але я думаю, що також важливо зосередити свою енергію, де вони найбільш ефективні. Для мене, це за лаштунками адміністратора роботи.
Мій власний обід салат або курячий сендвіч. До цього часу мій офіс виглядає як бомба сайті для недосвідченого ока. Я usully розділити масу паперової роботи в купи готові їх вирішувати в пріоритетному порядку.
Я повинен голову близько 3 годин до збору двох моїх синів зі школи, тому я зазвичай закінчуються тим, що брав роботу додому. Я закінчу його в кухня, слухати Гленна Міллера чи Moody Blues, а також нагляд домашню роботу дітей, займатися музикою або будь-який інший.
Якщо я роблю кінець місяця цифри, я, як правило, працювати в ранні години. В іншому випадку я в ліжку в будь-який час після 10 години вечора я сувенірної продукції є три або чотири книги на ходу, Вальтера Скотта або Джейн Остін, наприклад, і usully один науково-популярні, може бути, автобіографія чи політичної роботи.
Я радий сказати, Тома хропіння було лазером від минулого літа, так що тепер я можу дивитися вперед, щоб деякі безтурботний сон перед іншим напруженого дня в ресторані. Тепер я думаю про це, я мав звичай мати тягу до Макдональдс, коли я була вагітна. Мабуть, передчуття!