За дорученням директора машинобудівного заводу гру¬па конструкторів та художник-дизайнер розробили нову модель пральної машини та надіслали замовнику письмове повідомлення про створення винаходу та промислового зразка. До повідомлення було додано опис, креслення, фотографії та інші матеріали, які досить повно розкривали сутність розробки. Через півроку завод її освоїв і надіслав у продаж.
Враховуючи те, що замовник не подав заявки на отримання патентів, автори звернулись до адміністрації з проханням дати дозвіл на подання заявки від свого імені на винахід та промисловий зразок. У задоволенні прохання було відмовлено на тій підставі, що умовою трудового договору не передбачалось право на подання заявок, що створені при виконанні слу¬жбових обов'язків. Тоді співавтори розробки на свій ризик звернулись до Держпатенту України із заявкою на видачу патенту, де вказали, що тільки інженери-конструктори є співавторами винаходу.
Проаналізуйте наведену ситуацію і підготуйте письмові відповіді на запитання: як вирішено законодавством питання про патентування розро¬бок, що створені при виконанні службового завдання? в яких випадках роз¬робки вважаються службовими? чи мав право замовник заборонити співав¬торам патентування розробок? що визнається промисловим зразком? яким чином дизайнер може захистити свої права?
ВУЗы и колледжи
Задача з інтелектуальної власності
у Замовника немає правових підстав вимагати закріплення за собою виключного права власності на результати, отримані в процесі створення науково-технічної продукції (далі — НТП) за договором.
Це право відповідно до Закону «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» належить винахідникові, а якщо винахід службовий — роботодавцеві. Такий підхід Замовника не дозволяє достатньою мірою захистити права справжнього автора інтелектуальної власності (далі — ЇВ), наприклад, автора винаходу або твору. Відповідно до Закону «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» право на одержання патенту на службовий винахід має роботодавець винахідника.
Службовий винахід — це винахід, створений працівником у зв'язку з виконанням посадових обов'язків чи з дорученням роботодавця за умови, що трудовим договором (контрактом) не передбачене інше, або з використанням досвіду, професійних знань, секретів виробництва й устаткування роботодавця.
Зміни, внесені в Закон «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», імперативно встановлюють термін укладання договору між Автором і Роботодавцем про розмір і умови виплати йому винагороди відповідно до економічної цінності винаходу і (або) іншої винагороди, що може бути отримана Автором. Цей термін становить 4 місяці від дати одержання повідомлення від винахідника. У цей же термін роботодавець повинен подати заявку на одержання патенту або передати право одержання патенту іншій особі чи прийняти рішення про збереження службового винаходу як конфіденційної інформації. Якщо згадані вище умови в чотиримісячний термін роботодавцем не виконані, то право на одержання патенту переходить до винахідника.
Отже, за умовою завдання ми бачимо, що згідно Закону, у задоволенні прохання було відмовлено на тій підставі, що умовою трудового договору не передбачалось право на подання заявок винахідником, що створені при виконанні службових обов'язків. Це право має роботодавець.
Але, ні роботодавцем ні Замовником впродовж чотиримісячного терміну не було подано заявку на одержання патенту або передати право одержання патенту іншій особі чи прийняти рішення про збереження службового винаходу як конфіденційної інформації. В такому випадку право на одержання патенту переходить до винахідника.
Владислав Лавров
Спасибо большое)