Юля Кондратьева

Пожалуйста определите в предложениях видовременные формы глаголов и укажите их инфинитив спасибо.

1. Modern optical devices give our scientists an opportunity to look into the mystery of the microstructure.
2. The researchers conducted their experiments in the tropics.
3. Scientists will be able to predict what effects deforestation will have on the climate and air quality.
4. The use of the laser in biological and medical applications is rapidly expanding.
5. Tomorrow we’ll be discussing the alternatives to natural protein

Дмитрий Василенко

1. give - Present Simple Active (to give)
2. conducted - Past Simple Active (to conduct)
3. will be - Future Simple Active (to be); will have - Future Simple Active (to have)
4. is expanding - Present Continuous Active (to expand)
5. will be discussing - Futire Continuous Active (to discuss)