Валерий Большаков

Помогите пожалуйста с английским: Вставьте вместо пропусков подходящие по смыслу союзы и переведите предложения?

Союзы: as well as, either ...or, neither... nor, not only... but also, or... else, as if, as soon as.
1.Let's look for some shelter, ..else we'll get wet to the skin.
2.The boy dropped his eyes ...he were guilty.
3.All right, I'll take it there ...it gets dirty, but I hope it won't happen too soon.
4.I like ...the cut... the trimming of the blouse, so I didn't buy it.
5.He can put up ...an outdoor ...an indoor aerial. Which is better?
6.Our cabin is ...too small, ..very stuffy. Could we change it?
7.Yes, they've got a telephone ...a TV set almost in all the rooms.

Анюта *****

1. Let's look for some shelter, or else we'll get wet to the skin.
2. The boy dropped his eyes as if he were guilty.
3. All right, I'll take it there as soon as it gets dirty, but I hope it won't happen too soon.
4. I like neither the cut nor the trimming of the blouse, so I didn't buy it.
5. He can put up an outdoor as well as an indoor aerial. Which is better?
6. Our cabin is not only too small, but also very stuffy. Could we change it?
7. Yes, they've got both a telephone and a TV set almost in all the rooms.

Виктория Каста

1. or else. Давай найдем укрытие, иначе мы промокнем.
2. as if. Мальчик опустил глаза, будто был виноват.
3. as soon as.
4. neither...nor. Мне не нравится ни вырез ни отделка блузки, поэтому я ее не куплю.
5. eithe ...or. Он может настроить и внешнюю и внутр. антенну. Что лучше?
6. not only, but also. Наша кабина не только маленькая но и очень душная. Можем мы ее поменять?
7. as well as. Да, у них есть телефоны также и телевизоры в каждой комнате

Svetlana Sarycheva

а английский это что? язык что-ли? but also так просто