Lika Len

пожалйста помогите с правильным переводом и с правильным перевод, с русского на английский язык!

Саша

1.Have you ever seen this person?
2.I have read 2 books this month
3.My friend went to Moscow last week but he has not written a letter to me,yet.
4.I have not seen any films for a long time.
5.Did you read in today s newspaper about our new theatre?.
6.Have you ever been in London?No,but I will go there next year.
7.Have you already read this book?How did you like it?
8.I wanted to watch this film on last week but I could watch it only yesterday.
9.In the next year I am planning to go to the university.
10.Did your son finish university?
11.His daughter finished school last year