Денис

Перевод с английского языка. Сможете помочь?

Помогите пожалуйста перевести. Некоторые предложения у меня получается перевести, а с некоторыми возникают затруднения.
Спасибо!

MEALS IN ENGLAND
The usual meals in England are breakfast, lunch, tea and dinner or, in simpler houses, breakfast, dinner, tea and
supper. For breakfast Englishmen often have porridge or corn-flakes with milk or cream and sugar, bacon and eggs,
jam with buttered toasts and tea or coffee. For a change they can have a boiled egg, cold ham, or fish. English people
usually have lunch about one o'clock. At lunch time in a London restaurant you can have a mutton chop, or steak and
chips, or cold meat or fish with potatoes and salad, then a pudding or fruit. Afternoon tea can hardly be called a
meal. It is a substantial meal only in well-to-do families. It is between five and six o'clock. It is rather a sociable
sort of thing, as friends often come for a chat (поболтать) while they have their cup of tea, cake or biscuit. In some
houses dinner is the biggest meal of the day. But in great many English homes, the midday meal is the chief one of the
day, and in the evening there is usually a much simpler supper — an omelette, or sausages, some-times bacon and eggs
and sometimes just bread and cheese, a cup of coffee or cocoa and fruit.

Марина Левина

Обычно прием пищи в англии это завтрак ланч чай и обед или в домах попроще завтрак обед чай и ужин. на завтрак англичане обычно подают овсянку или мюсли с молоком или сливками яичницу с беконом варенье с тостами чай или кофе. для разнообразия это может быть вареные яйца ветчина или рыба. англичане обычно подают ланч в 13-00. во время ланча в ресторанах можно заказать ребрышки стейк и гренки либо холодное мясо рыбу с картошкой и салатом затем пудинг или фрукты. обеденный чай нельзя назвать едой, это полноценный прием пищи только в зажиточных домах. это между 5-6 часами. это скорее имиджевое мероприятие как пригласить друзей поболтать на чашку чая с пирогом или бисквитом. в некоторых семьях обед это самый существенный прием пищи за день. но в большинстве семей полуденная еда основная за день и вечером бывает обычно более простой ужин омлет сосиски иногда бекон с яйцами и иногда просто хлеб с сыром чашка кофе какао или сок