Виктория Покаместова

что делать если стим блокирует игру потому что я играл в пиратку?

я пытался установить некоторые репаки TW:SHOGUN 2 fall of the samurai в то время когда стим был установлен на компьютере, но все попытки закончились неудачей и я купил лицензию. каково же было мое удивление, когда после установки стим выдал что не запустит игру потому что я устанавливал пиратку. так что же мне делать?

p.s. текст проблемы:
"we have detected that your steam installation has been corrupted and the game will now exit. this is usualy due to an attempt to play a pirated copy of the game. but may in some cases be caused by a virus or cheat program. if you own a genuine copy of TW:HOGUN 2 or TW:HOGUN2 - fall of the samurai please exit the game, reinstal steam, scan for viruses and disable any cheat programs you are running. if you do not oun copy of TW:SHOGUN2 of TW:SHOGUN2 - fall of the samurai please purchase one "

Елена Савченко

Возможно пиратка соединилась со стимом, и он теперь думает что вы запускаете пиратку. Попробуйте полностью удалить и заного поставить стим, создать новый аккаунт (если игр на старом нет), либо написать к ним в техподдержку.

Наталья Зенина

STEP 1:
1) Right click on the Steam icon in Windows toolbar and exit Steam
2) Go to C:\Program Files\Steam and delete the following folders:
- AppUpdateStats.blob
- ClientRegistry.blob
3) Start Steam as an administrator (it will update).

Step 2: If this wont be enough.
1) Go to C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\total war shogun 2\redist
2) Run every .exe file there
3) Access the DirectX folder
4) Run the .exe file there
5) Restart your PC and run Shogun 2

Step 3: -if all other steps didn't work-Valitate you game:
1) Go to C:\Users\YOURUSERNAME\AppData\Roaming\The Creative Assembly\Shogun2
2) Delete the following folders:
- Army_setups
- Battle_preferences
- Fx_cache
- Ui_Cache
- Scripts
3) Select Verify Integrity of Game cashe