Лида Юмашева

Кто нибудь попробуйте определить мою страну по айпи 133.242.139.149

Владимир Денисов

IP133.242.139.149
Хост: www2375uj.sakura.ne.jp
Город: Sakura
Страна: Japan
IP диапазон: 0.0.0.0 - 255.255.255.255
Название провайдера: The whole IPv4 address space
inetnum: 0.0.0.0 - 255.255.255.255
netname: IANA-BLK
descr: The whole IPv4 address space
country: EU # Country field is actually all countries in the world and not just EU countries
org: ORG-IANA1-RIPE
admin-c: IANA1-RIPE
tech-c: IANA1-RIPE
status: ALLOCATED UNSPECIFIED
remarks: This object represents all IPv4 addresses.
remarks: If you see this object as a result of a single IP query, it
remarks: means that the IP address you are querying is not managed by
remarks: the RIPE NCC but by one of the other five RIRs. It might
remarks: also be an address that has been reserved by the IETF as part
remarks: of a protocol or test range.
remarks: You can find the whois server to query, or the
remarks: IANA registry to query on this web page:
remarks: [ссылка заблокирована по решению администрации проекта]
mnt-by: RIPE-NCC-HM-MNT
mnt-lower: RIPE-NCC-HM-MNT
mnt-routes: RIPE-NCC-RPSL-MNT
source: RIPE # Filtered

organisation: ORG-IANA1-RIPE
org-name: Internet Assigned Numbers Authority
org-type: IANA
address: see [ссылка заблокирована по решению администрации проекта]
remarks: The IANA allocates IP addresses and AS number blocks to RIRs
remarks: see [ссылка заблокирована по решению администрации проекта]
remarks: and [ссылка заблокирована по решению администрации проекта]
admin-c: IANA1-RIPE
tech-c: IANA1-RIPE
mnt-ref: RIPE-NCC-HM-MNT
mnt-by: RIPE-NCC-HM-MNT
source: RIPE # Filtered

role: Internet Assigned Numbers Authority
address: see [ссылка заблокирована по решению администрации проекта].
admin-c: IANA1-RIPE
tech-c: IANA1-RIPE
nic-hdl: IANA1-RIPE
remarks: For more information on IANA services
remarks: go to IANA web site at [ссылка заблокирована по решению администрации проекта].
mnt-by: RIPE-NCC-MNT
source: RIPE # Filtered

На
Наталка

Вы под прокси Японским

Елена Зимина

повезло с японским ip?)

Ксюша Андреева

Прокси сервер Японии
находишься в Азербайджане, Баку Гаджибекова, ул. 24

Дмитрий Баев

ай молодец, прокси нашел.
только вот логи публичного прокси сервера доступны спец службам. так что не советую.

Bzt Bzt

Япония, Чиба, Sakura
Владелец Адрес: 1-8-14, Minami Honmachi, Минато-ку, Осака 541-0054, Япония