Маруся

Помогите перевести, а то я уже голову сломал (((

If grown on land which is too rich or if fertilized too heavily with N'itrogen, oats do not stand — oat straw is weaker than mat of other cereals. The Nitrogen present in the manure stimulates the plants to produce a tall, rank growth of straw; as a result, lodging often occurs, Although oats will do better on the less fertile soils than most the other small grains, the use of commercial fertilizer under such conditions is generally profitable.

Наталья Архарова

Лень переводить, но суть в том, что на почвах, слишком удобренных азотом, у овса бывает полегание. Тем не менее, хотя овес менее требователен к почвам, чем др. злаки, как правило на бедных почвах лучше применять коммерческое удобрение.