Людмила Булкина

переведите пожалуйста на английский, для урока нужно. . только правильно пожалуйста )

1. Ради этого стоило вернуться в родной город .
2. Где вы с ней познакомились?
3. Сколько лет вашим детям?
4. Я живу в Краснодаре, работаю адвокатом в одной юридической фирме, мне очень нравится этим заниматься. Работа сложная, но я справляюсь.
5. Да. Мы познакомились на суде, он так же адвокат. Детей нету. Мы хотим заработать достаточно денег, чтобы купить квартиру, и тогда думать о детях.

уж наверное если бы я могла бы сама бы перевела.. так что комментарии по поводу того, что это глупо и легко. и тому подобное, оставьте пожалуйста при себе..

Музыка Ливня

1. It was worth the trip back to my native town
2. Where did you meet her?
3. How old are your kids?
4. I live in Krasnodar and I'm working as a lawyer at one of the Law firms, I love my job. My job is quite hard, but I manage OK.
5. Yes. We've met each other in the Court of Law, he is also a lawyer. No kids yet. We would like to earn enough money so we can purchase an apartment, and then we'll start thinking about kids.

Марина

2-5 для детского сада. 1 - "РАДИ ЭТОГО СТОИЛО" - увы, подобный оборот в английском отсутствует.

Светлана Созонова

1. It was good idea to go back to hometown.
2. Where did you meet her?
3. How old are your children?
4. I live in Krasnodar, Im working as a lawyer in one law firm. I like whai I do. The work is difficult, but I cope.
5. Yes. We met on the court, he is also a lawyer. He doesn't have a children. We want to earn enough money to buy an apartment, and then think about the children.
Примерно так.