Катюня

Проверьте диалог пожалуйста

B: Oh, I`m sorry. I was in my training in volleyball.
A: Do you fond of volleyball?
B: Yes. I can even say I am living by it.
A: How many training do you have?
B: I have three training a week.

A: I suppose it is very difficult for you to combine study, training and housework. Besides I guess you have some competitions, don`t you?
B: Oh, you are right. It takes me much time, but I enjoy it. That`s why it isn`t problem for me to combine this things.
And do you have any hobbies?
A: I like drawing. When I was at school I visited drawing club. My teacher was proud of me. But now I have no time even for a walk.
B: I understand you. But I think that you must have a rest every day. It will help you to be more organised. You should do something pleasant for you. For example, if you like drawing you should join drawing club again.
A: Things aren't so bad. My friend and I go to the theatre two times a month. We often gether for a walk. But they are as busy as I am. So we can`t to meet very often. Besides, when I have free time I can watch a film or listen to music. I often read books. So I have a rest but I haven't time for hobby here's the thing.

A: Hello! Where have you been all this time? I`ve rung you three times but nobody answered.
*первая фраза

Алексей Чвоков

I`ve rung you three times but nobody answered.
Мне кажется "I've rung" может быть только 1 раз, потому что 2 остальные раза уже в прошлом времени по-любому.

Если пишешь ring, то я представляю, что ты звонишь в дверь.
Если call - то по телефону.

I was in my training in volleyball.
I was training. We played volleyball. - так лучше

Are you fond of volleyball? - вроде так, но всё-равно дико звучит.
Возможно фраза "I am fond of sports." употреблятся только в таком виде. Я не уверен.

Это что, упражнение на исправление ошибок для студентов 1 курса?