Виктория Хатищева (Семенова)

Вопрос по английским артиклям

1) When Kim comes to (the, a, _ ) office on (the, a, _ ) Monday morning, she always sees one (the, a, _ ) new (the, a, _ ) man.
2) Erick"s wife has (the, a, _ ) strange name. Are you sure she"s from (the, a, _ ) Britain, too?

Елена Энгельман

1) the, _, _, _.
2) a, _

Алёна

1)When Kim comes to the office on Monday morning, she always sees one a man.
2)Erick"s wife has a strange name.
Are you sure she's from Britain, too?

Елена

Кристина, "one a man" - это в корне неправильно.
Одно из двух: либо "one", либо "a".
По сути это одно и то же.
Слово "a" произошло от "one" и означает то же самое: один, какой-то, некий.
Только из числительного оно превратилось в артикль.
one > an > a

Лена Пур

1)the _ _the
2)a _