Не Ношу Гуччи Adidas Кручче

Перевод с латинского: какие ошибки?

Dulcis Amice, Tene!
Qui dare vult aliis, non debet dicere: Vultis?
Sed dicat plene: Dulcis amice, tene!

Who wants to present a gift to others, should not ask: Do you want it?
But let him say it completely: Dear friend, take it!

Кто хочет дарить другим, не должен спрашивать: Вы хотите это?
Но пусть бы полностью сказал слова: Любезный друг, держи!

Ольга Федорова

Dulcis Amice, Tene!
Qui dare vult aliis non debet dicere: Vultis?
Sed dicat plene: Dulcis amice, tene!

Take It, My Dear Friend

The person who wants to give to others (qui dare vult aliis) should not say (non debet dicere): Do you want it? (Vultis?) But let him say whole-heartedly (sed dicat plene): My dear friend, (dulcis amice), take it! (tene!)

Человек, который хочет дать что-либо другому, не должен спрашивать "Хочешь? " Он должен сказать от чистого сердца "Мой дорогой друг, держи"